jak-zrobic-sciane-z-roslin
Artykuly

Jak zrobić ścianę z roślin?

Nawet jeśli masz mały taras lub patio, nadal możesz cieszyć się dużą ilością bujnej zieleni. Wykorzystaj pionową przestrzeń, zawieszając rośliny doniczkowe do samodzielnego montażu. W miarę wzrostu rośliny zapewnią również prywatność Twojej przestrzeni na świeżym powietrzu. Samodzielne stworzenie ściany roślinnej doda charakteru i świeżości Twojemu otoczeniu.

Rośliny nie tylko w ogrodzie

Jednym z bardziej kreatywnych pomysłów na mały ogród jest stworzenie zielonej ściany. Projekt nie jest skomplikowany, a ścianę można dostosować do swoich potrzeb w zakresie przestrzeni i gustu, a także doboru poszczególnych roślin. Żywa ściana stanowi idealne uzupełnienie niewielkiego ogrodu. Wykorzystać można pionową przestrzeń, bez zajmowania terenu trawnika lub grządek.

Nie oznacza to jednak, że żywe ściany są zarezerwowane tylko dla małych ogrodów. O nie – świetnie prezentują się we wszystkich typach przestrzeni, niezależnie od tego, czy masz akry ziemi do wypełnienia, czy tylko średniej wielkości miejski balkon. Nauka tworzenia żywej ściany w dowolnym miejscu to jeden genialny projekt.

Jak żyje ściana roślinna?

W przeciwieństwie do ceglanego budynku porośniętego pnącym bluszczem ściana z żywych roślin (znana również jako zielona ściana lub ogród wertykalny) ma wbudowane w konstrukcję podłoże wspierające roślinność.

Większe wersje będą miały wbudowany w obudowę system recyrkulacji lub bezpośredniego nawadniania – istnieją nawet inteligentne i aktywne zielone ściany, które są obsługiwane automatycznie za pomocą technologii – podczas gdy skromniejsze wersje balkonowe można podlewać ręcznie, tak jak dba się o rośliny doniczkowe.

Gotowy panel czy własny projekt?

Obecnie można kupić gotowe panele, które są montowane na ścianie i zawierają zintegrowane donice na rośliny. Mogą mieć różne formy i rozmiary, w zależności od producenta i projektu. Moduły te pozwalają na łatwe ułożenie roślin w interesujące wzory, a także na proste podlewanie i pielęgnację. Niektóre moduły mają wbudowane systemy nawadniające i odżywcze, które ułatwiają utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Sprawdź tutaj, jak działa system nawadniania kwiatów doniczkowych.

Dostępne na rynku systemy modułowe dostarczane są z pojedynczymi doniczkami na rośliny, dzięki czemu można je wymieniać i zmieniać, aby uzyskać maksymalne nasłonecznienie. Mogą to być rośliny ozdobne lub jadalne, a nawet kwiaty polne. Zobacz, jak wygląda pojedyncza doniczka potrzebna do budowy zielonej ściany: moduł Pixel Garden PG09 PG14.

Stwórz swoją własną ścianę z roślin

Stworzenie ściany z roślin samemu może przynieść więcej radości i pozwala na swobodę w doborze roślin i formie konstrukcji niż kupno gotowego panelu. Rośliny nie muszą pokrywać całej ściany, można przekształcić jej niewielką część, aby dodać dekoracyjnego akcentu do swojej przestrzeni.

1. Wybierz właściwe miejsce

Ścianę roślinną można ustawić w dowolnym miejscu. Sztuka polega na odpowiednim doborze roślin i obramowania. Zdecyduj o formie konstrukcji. Może to być na przykład modułowa konstrukcja, ramka z siatką czy drutem lub specjalny panel na rośliny. Weź pod uwagę wagę projektu i wytrzymałość ogrodzenia lub ściany ogrodowej.

2. Wybierz odpowiednie gatunki roślin

Do ściany nadają się różne rodzaje roślin, w zależności od warunków świetlnych i wilgotności w pomieszczeniu. Możesz wybrać rośliny pnące, o ładnych liściach, łatwe w utrzymaniu, barwne lub kwitnące.

Niektóre przykłady to: figowiec pnący, filodendron, skrzydłokwiat, zielistka, fikus, monstera, płaskle łosiorogi, dracena, paprocie, bromeliowate (np. frizea, oplątwa, guzmania), storczyki, mchy, bluszcze, maranty i sukulenty.

Jeśli planujesz żywą ścianę w miejscu nasłonecznionym, doskonale sprawdzą się sukulenty. W miejscach cienistych i wilgotnych lepiej rosną paprocie i niektóre z roślin tropikalnych.

3. Przygotuj powierzchnię

Możesz potrzebować wodoodpornej membrany, aby chronić tylną ścianę. Upewnij się, że wszystkie drewniane powierzchnie, których używasz, mają świeżą warstwę dobrej farby zewnętrznej. Jeśli ściana z roślin będzie wisiała nad tarasem, upewnij się, że woda wypływająca z donic nie spowoduje uszkodzeń.

Przygotuj podłoże dla roślin. Możesz użyć specjalnych mieszanek glebowych, które będą odpowiednie dla wybranych gatunków.

4. Montaż i układanie roślin

Umieść rośliny w donicach. Zwróć uwagę na to, aby odstępy między roślinami były odpowiednie, tak aby miały wystarczającą ilość miejsca do wzrostu.

Pamiętaj o regularnej pielęgnacji roślin, takiej jak podlewanie, nawożenie i przycinanie. Stworzenie ściany z roślin wymaga pewnej cierpliwości i zaangażowania, ale po zakończeniu pracy możesz cieszyć się pięknym, naturalnym elementem dekoracyjnym. Jak skutecznie nawadniać rośliny doniczkowe? Przeczytaj w naszym ostatnim wpisie blogowym.

Nawadnianie i ochrona roślin

Pielęgnacja ściany z roślin zależy od rodzaju użytej roślinności i systemu nawadniania, jaki chcesz zainstalować. W zależności od wielkości ściany roślinnej można wybrać podlewanie ręczne za pomocą konewki i atomizera lub system automatyczny.

Nowoczesne i bardziej skomplikowane systemy nawadniania, składające się z połączonych rur i dysz irygacyjnych, mają opcje dodania płynnych odżywek dla roślin. Pompa zasilana energią słoneczną pozwala ustawić zegar, kiedy rośliny będą podlewane w ciągu dnia. Nawożenie roślin powinno się zawsze odbywać zgodnie z zaleceniami producenta lub sprzedawcy.

Warto przycinać regularnie rośliny. Będą wyglądały estetycznie i nie zajmą zbyt dużo miejsca. W domowej hodowli można stosować naturalne środki ochrony, takie jak ocet jabłkowy, czosnek czy cynamon.

Sprawdź: zamgławiacze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *