Jak-odkwasic-glebe-w-ogrodku
Artykuly

Jak odkwasić glebę w ogródku?

Osoby posiadające ogród lub inny teren z roślinami muszą liczyć się z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest potrzeba przeprowadzenia odkwaszenia gleby. Trzeba zatem wiedzieć, jak to zrobić oraz w którym momencie zdecydować się na ten krok. Brak odpowiedniej wiedzy może doprowadzić do poważnych błędów, które w konsekwencji wyrządzą więcej szkód niż pożytku. Dowiedz się zatem, jak odkwasić glebę w ogródku, by nie zaszkodzić roślinom.

Na czym polega odkwaszenie ziemi w ogródku? Ile wynosi prawidłowy odczyn?

Odkwaszanie gleby polega na podwyższaniu jej odczynu. Jeżeli wskaźnik ten jest zbyt niski, to znak, że nadszedł odpowiedni czas na podjęcie działań. Co jednak ciekawe, idealne pH ziemi nie musi być identyczne na każdej działce, ponieważ w dużej mierze zależy ono od rodzaju gleby. Z reguły przyjmuje się, że największą uniwersalnością cieszy się ziemia o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. W celu prawidłowej oceny stanu podłoża przedstawiamy skalę pH:

  • gleba kwaśna – odczyn pH pomiędzy 3,5 a 5,5,
  • gleba lekko kwaśna – odczyn pH o wartości 5,5-6,5,
  • gleba obojętna – wskaźnik pH mieszczący się w granicach od 6,5 do 7,0,
  • gleba zasadowa – odczyn pH wynoszący powyżej 7,0.

Wyżej wymienione wartości są uniwersalne, dlatego z tej właśnie skali korzysta większość osób posiadających ogrody lub inne tereny roślinne.

W jakim celu wykonuje się odkwaszanie gleby?

Gdy podłoże stanie się zbyt kwaśne, trudno liczyć na prawidłowy wzrost roślin i ich rozwój, a w dodatku istnieje ryzyko zaatakowania roślin przez różne choroby. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak możliwości pobierania niezbędnych do życia składników odżywczych. Poza tym zbyt kwaśny odczyn wywiera negatywny wpływ na aktywność biologiczną gleby. Funkcjonowanie bardzo pożytecznych mikroorganizmów staje się wtedy znacznie utrudnione.

Ponadto bardzo niska wartość pH wiąże się z uwalnianiem w ziemi związków glinu. Są one niepożądane w tego typu miejscach, ponieważ ich właściwości wykazują toksyczne działanie dla roślin. W wyjątkowo kwaśnych glebach trudno szukać również wapnia odpowiadającego między innymi za prawidłową strukturę podłoża. Na zakwaszenie negatywnie reagują nie tylko rośliny ogrodowe, ale także uprawne, dlatego nikt nie powinien lekceważyć tego stanu.

Jak odkwasić glebę w ogrodzie? Poprzez użycie odpowiedniego nawozu.

Aby odkwasić glebę w ogrodzie, wystarczy skorzystać z jednego z dwóch rodzajów specjalnych nawozów: tlenkowego i węglanowego. Pierwszy z nich sprawdza się zwłaszcza na podłożach ciężkich. Reakcja zachodzi błyskawicznie, co ma swoje plusy i minusy, ponieważ zbyt intensywne tempo może zaszkodzić roślinom. Drugi z wymienionych nawozów – węglanowy – cechuje wolniejsze działanie, dzięki czemu jest chętnie stosowany na glebach lekkich oraz w wielu ogrodach.

Równie często do odkwaszania gleby wykorzystuje się także wapno nawozowe. Jego właściwości są bardzo złożone, dzięki czemu stosuje się je nie tylko w celu podniesienia odczynu pH. Jego obecność wpływa także na poprawę struktury podłoża, przez co  doskonale sprawuje się na obszarach, na których trzeba zwiększyć zawartość magnezu.

Na rynku jest mnóstwo nawozów przeznaczonych nie tylko do odkwaszania gleby. Istnieją również produkty stosowane do innych celów, a jeden z nich to Nawóz NovaTec N-Max 24-5-5 (+2+TE) Compo 25kg. Jego właściwości doskonale sprawują się w nawożeniu podstawowym oraz pogłównym. Co więcej, jest to nawóz wyróżniający się wydłużonym działaniem – nawet dwumiesięcznym. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie nawozy można łączyć ze sobą.

Czy istnieją domowe sposoby na zmianę pH ziemi?

Często pojawiają się też pytania, jak odkwasić ziemię w ogródku poprzez bardziej domowe sposoby. Okazuje się, że takowe istnieją, a jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia zastosowanie popiołu drzewnego. Jego ogromny atut stanowi skład, w którym znajdziemy nie tylko fosfor i potas, ale także węglan wapnia w zawartości od 20 do aż 50% oraz szereg innych, cennych mikroelementów. Popiół drzewny otrzymuje się jako produkt spalania biomasy w piecach, grillach lub kominkach. Odkwaszanie gleby za jego pomocą należy przeprowadzić poprzez wymieszanie go z warstwą podłoża. Optymalna głębokość to zazwyczaj 10 centymetrów.

Jak odkwasić glebę w ogródku? Dodatkowe porady.

Wskazane jest, aby odkwaszania gleby nie przeprowadzać w okresie wegetacyjnym roślin. Najlepiej dokonać wyboru spośród dwóch terminów. Pierwszy z nich to wiosna – jeszcze przed sadzeniem roślin, a drugi jesień. Wskazana jest także regularna kontrola odczynu pH ziemi, aby móc w razie potrzeby szybko zareagować i przeprowadzić odkwaszanie.

Jak odkwasić ziemię w ogródku? Podsumowanie.

Zbyt kwaśna gleba powoduje wiele poważnych konsekwencji, ponieważ nie stanowi dla roślin idealnego miejsca do wzrostu. Z tego względu dokładnie wytłumaczyliśmy, jak odkwasić glebę w ogródku. Do tego celu możesz użyć wapna nawozowego bądź innych przeznaczonych do tego celu nawozów, a nawet popiołu drzewnego. Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji ogrody, zachęcamy również do zapoznania się z innym naszym poradnikiem, w którym wyjaśniamy, jak układać linie kroplujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *