Jak podłączyć wąż do pompy zatapialnej?
Pompa zatapialna może działać tylko wtedy, gdy jest kompletna i ma dostęp do energii elektrycznej. By móc w pełni z niej korzystać i nie uszkodzić już przy pierwszym użyciu, trzeba urządzenie to w odpowiedni sposób podłączyć. Stąd wiele osób pyta, jak podłączyć wąż do pompy zatapialnej. Sprawa mogłaby wydawać się oczywista, a jednak w praktyce budzi wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy ten poradnik z konkretnymi informacjami.
Czym są pompy zatapialne i jakie jest ich zastosowanie?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym są pompy zatapialne, zwane też zanurzeniowymi. Zgodnie z nazwą urządzenia te pracują pod wodą. Zostały stworzone z myślą o przepompowywaniu albo wypompowywaniu wody np. ze studni, szamba lub innych źródeł. Przy użyciu pompy zatapialnej można też pozbyć się wody z zalanej piwnicy, podlewać trawnik i nawadniać cały ogród.
Pompy te instaluje się przy dnie zbiornika, na wysokości ok. 10-15 cm od podłoża. To bardzo wydajne urządzenia. Przykładowo model z silnikiem o mocy 0,8 kW może spokojnie zasilić aż 4 zraszacze ogrodowe. A możliwości pompy wzrastają wraz ze wzrostem jej mocy. Przejdźmy zatem do istoty tematu, a więc tego, jak podłączyć wąż do pompy zanurzeniowej.
Jak podłączyć wąż do pompy zatapialnej?
Pompa zanurzeniowa jest w całości zatapiana w wodzie. W związku z tym ważne jest, aby wszystkie elementy, z jakich się składa, były dobrze uszczelnione. Ma to na celu ochronę urządzenia przed zwarciem. Pompa jest wyposażona w silnik, którego praca powoduje przetoczenie wody wężem do miejsca docelowego. I tu zaczyna się właściwy temat.
Przed podłączeniem węża do pompy, należy rozwinąć go i dokładnie sprawdzić, czy nie posiada żadnych uszkodzeń. Sprawny wąż należy nasunąć na króciec przyłączeniowy, a następnie zabezpieczyć specjalnym naciskiem w odpowiednim rozmiarze. Ważne jest, aby wąż miał średnicę nie mniejszą niż średnica króćca. W dodatku musi być wykonany z materiału, który nie ulegnie zniszczeniu pod wpływem pompowanej cieczy. Doskonałym wyborem będą węże z wytrzymałego PCV, jednak o jego wyborze powiemy więcej w dalszej części artykułu.
Bardzo ważne jest, aby wąż był dobrze umocowany i nie zsunął się z króćca podczas użytkowania pompy. Wąż należy rozwinąć w całości i zadbać o to, aby nie był zagięty. Bez względu na model pompy zanurzeniowej, wąż podłącza się w identyczny sposób. Podstawowym zaleceniem jest precyzja, która ma na celu ochronę urządzenia przed zsunięciem się węża.
Skoro wiadomo już, jak podłączyć wąż, to teraz pojawia się pytanie, jaki wąż do pompy zatapialnej wybrać i w jaką pompę zainwestować? O tym poniżej.
Jaką pompę zatapialną wybrać?
Wiele osób ma ogromne wątpliwości co do tego, jaką pompę zatapialną wybrać. Często takie właśnie zapytania są kierowane do nas przez klientów. Korzystając z okazji poruszanego tematu, wyjaśniamy, że pompa powinna być przede wszystkim dopasowana do źródła, z którego będzie pobierana woda. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, iż istnieją studnie o wysokim i niskim lustrze wody, a także otwarte zbiorniki wodne, takie jak stawy czy oczka wodne. Pompę trzeba więc dopasować do jednego z tych źródeł.
Pompy, które pracują w pełnym zanurzeniu, są przeznaczone do użycia w studni o niskim lustrze wody. Te urządzenia mają nieco skomplikowaną budowę, ale odpowiednio zainstalowane i użytkowane mogą służyć wiele lat. To idealne pompy do podlewania ogrodu ze studni. W tym przypadku polecamy pompę jednostopniową. Z kolei pompy głębinowe są dobrym rozwiązaniem do zasilania deszczowni na polach uprawnych, a także do użytku we wszystkich tych miejscach, w których do prawidłowej pracy instalacji nawodnieniowej potrzebne jest wysokie ciśnienie wody.
Typowe pompy zanurzeniowe stosuje się w otwartych zbiornikach wodnych. Te urządzenia przeważnie są wyposażone w wyłączniki pływakowe, zatrzymujące ich pracę w momencie spadku określonego poziomu wody. Osoby, które zamierzają pompować wodę ze stawu, powinny rozejrzeć się za pompą do wody brudnej.
Jaki wąż do pompy zatapialnej wybrać?
Wybierając wąż do pompy zatapialnej, trzeba sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Tak samo ważna jest informacja, w jakiej temperaturze może być użytkowany. Najlepiej rozejrzeć się za wężem tłoczonym, wykonanym z PCV, który jest wytrzymały i zarazem odporny na uszkodzenia mechaniczne. Węże te mogą być używane tylko w dodatniej temperaturze, od 1 do 35 stopni Celsjusza.
Szukając węża, należy zwrócić też uwagę na maksymalne ciśnienie pracy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku węży o najmniejszej średnicy. Najpopularniejsze rodzaje węży mają średnicę 25 mm lub 38 mm. Kupując wąż, trzeba także ustalić jego długość. To już całkiem indywidualna sprawa. Musi on być na tyle długi, by umożliwił odprowadzenie wody czy ścieków np. z zalanych pomieszczeń, studzienki, czy wykopu. W sprzedaży dostępne są węże długości 3,5 m, 7 m, a nawet 10 m.
Rozglądając się za wężem do pompy zatapialnej, trzeba zwrócić uwagę na jego jakość, aby móc cieszyć się nim przez długi czas. W naszym sklepie mamy duży wybór węży i są to wyłącznie produkty starannie wyselekcjonowane, charakteryzujące się doskonałą wytrzymałością. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, na przykład, jaki wąż wybrać albo jaką pompę kupić do konkretnych zastosowań, koniecznie zajrzyj do pozostałych artykułów na naszym blogu lub skontaktuj się z naszymi ekspertami.