Jak-prawidlowo-podlaczyc-zestaw-linii-kroplujacych
Artykuly

Jak prawidłowo podłączyć zestaw linii kroplujących?

Systemy nawadniania kropelkowego zdobywają popularność zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na dużych obszarach uprawnych. Zapewniają one dokładne i oszczędne dostarczanie wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Sprawdź, jak podłączyć zestaw linii kroplujących, aby w pełni wykorzystać zalety tej instalacji i zapewnić optymalne nawadnianie roślin w ogrodzie.

Wybór odpowiedniego zestawu linii kroplującej

Istnieje wiele różnych systemów nawadniania kropelkowego, więc ważne jest wybranie zestawu dostosowanego do rozmiaru nawadnianego obszaru oraz rodzaju roślin. 

  • Rozmiar i kształt obszaru przeznaczonego do irygacji – dokładnie zmierz swój ogród i oblicz długość potrzebnych rur. W przypadku krótkich linii (poniżej 70-80 m) w małych ogrodach różnica ciśnienia nie jest duża, dlatego najlepiej sprawdzą się proste zestawy linii kroplujących bez kompensacji. Są one zazwyczaj tańsze i jeśli teren ogrodu jest równy, bez znacznych różnic wysokości, ciśnienie wody będzie równomierne na całej długości linii.
  • Rodzaj uprawianych roślin – należy dobrać system z odpowiednią wydajnością kroplowników i odstępami między nimi, aby zapewnić im właściwą ilość wody. Jeśli niektóre rośliny są bardziej wrażliwe na suszę niż inne, wtedy zestaw linii kroplującej z kompensacją ciśnienia zapewni im jak najlepsze warunki do wzrostu. Ponadto kompensacja ma szczególne znaczenie, gdy ogród jest duży, a jego powierzchnia nierówna. 

Upewnij się, że ciśnienie wody w Twojej instalacji hydraulicznej jest odpowiednie, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie kroplowników. Wybierz zestaw linii kroplującej, który jest łatwy w instalacji i konserwacji. Sprawdź także, czy zawiera on kompletne instrukcje montażu i wszystkie niezbędne elementy, takie jak złącza, kątowniki i końcówki.

Jak krok po kroku podłączyć zestaw linii kroplujących?

Prawidłowe podłączenie linii kroplującej powinno być uwzględnione już na etapie projektowania ogrodu. Na rynku dostępne są zestawy wstępnie dziurkowane, z fabrycznie zainstalowanymi emiterami. Z kolei nieperforowane rurki mogą być używane do dostosowywania systemu w nietypowym układzie lub do łączenia odcinków rur, w których nie jest potrzebny wyciek wody. Pozwoli to na właściwe rozmieszczenie roślin i emiterów oraz zapewni równomierne nawodnienie całego ogrodu.

Przygotowanie terenu na podłączenie linii kroplujących

Pierwszym krokiem jest dokładne przygotowanie terenu, na którym ma zostać rozłożony system nawadniania. Należy usunąć wszelkie kamienie, korzenie i inne przeszkody, które mogłyby uszkodzić lub zablokować rury. Teren powinien być wyrównany, aby ułatwić prawidłowe działanie zestawu linii kroplujących.

Zaopatrz się także w narzędzia, m.in.: nożyczki do cięcia rur, klipsy mocujące, złączki czy zatyczki. Te elementy są niezbędne do prawidłowego podłączenia zestawu linii kroplujących.

Nie jesteś pewien, jaką metodę podlewania wybrać? Przeczytaj więcej na temat systemów nawadniania na naszym blogu: Zraszacze czy linia kroplująca — na co się zdecydować?

Podłączenie linii do źródła wody

Przymocuj rurę do źródła wody. Może to być kran ogrodowy lub zbiornik na deszczówkę. Dokręć złączkę przy użyciu klucza lub szczypiec. A jeśli taka zajdzie potrzeba – uszczelnij połączenie taśmą teflonową.

Rozmieszczenie linii kroplujących

Kolejnym krokiem jest rozmieszczenie węży wzdłuż roślin lub grządek. Używaj klipsów mocujących, aby przyczepić je do ziemi. Wszędzie tam, gdzie linia musi skręcać pod ostrym kątem lub rozgałęziać się na inny odcinek, skorzystaj ze specjalnych złączek

Uruchomienie systemu

Otwórz kran powoli, aby napełnić linię kroplującą wodą. Zwróć uwagę, czy nie ma przecieków. Przy pomocy zaworu regulacyjnego dopasuj przepływ wody, jeżeli będzie to potrzebne.

Po zainstalowaniu głównej rury zasilającej ważne jest jej przepłukanie. W tym celu należy przepuścić przez otwarty system strumień wody na długości całego przewodu przez około 4-5 minut. Spowoduje to wypłukanie wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, które mogły przedostać się do wnętrza podczas procesu instalacji. Dzięki temu unikniesz zablokowania systemu nawadniającego już na początku jego eksploatacji. Dopiero potem na końcu węża zamontuj końcówkę, która zapobiegnie wyciekaniu wody. Na koniec upewnij się, że każda roślina otrzymuje odpowiednią ilość wody.

Powyższe instrukcje są ogólne i mogą się różnić w zależności od używanego zestawu kroplującego. Więcej informacji na temat zarządzania ogrodem znajdziesz w artykule: Jak zaprojektować ogród?

Konserwacja zestawu linii kroplujących – co musisz wiedzieć?

Regularna konserwacja i naprawa jest niezbędna do prawidłowego działania zestawu linii kroplujących. Okresowo sprawdzaj wszystkie połączenia w systemie nawadniania kropelkowego pod kątem wycieków, a w razie potrzeby uszczelnij połączenia taśmą teflonową lub wymień uszkodzone złączki. Ponadto przed zimą należy zabezpieczyć system nawadniania kropelkowego przed mrozem, spuszczając wodę z węży i przechowując go w ciepłym miejscu.

Teraz już wiesz, jak podłączyć zestaw linii kroplujących, aby zautomatyzować proces nawadniania i zaoszczędzić czas. Dokładne przestrzeganie instrukcji montażu oraz regularne przeglądy i konserwacja systemu zapewnią jego długotrwałą i bezproblemową pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *