Jak podłączyć mikrozraszacze?
Stosowane coraz powszechniej w rolnictwie, ogrodnictwie i sadownictwie mikrozraszacze to system niewielkich urządzeń, których zadaniem jest zraszanie albo zamgławianie powietrza. Ich obecność jest niezbędna szczególnie w przypadku bardziej wymagających gatunków roślin, preferujących dla swobodnego wzrostu wilgotniejsze powietrze.
O ile inwestorom zakup tych urządzeń, składających się na sprytny i ekonomiczny system, nie sprawia większej trudności, to pytania o sposób montażu pojawiają się bardzo często. Dlatego w tym tekście chcielibyśmy odpowiedzieć na jedno z najbardziej nurtujących Was pytań, czyli: jak podłączyć mikrozraszacze? Bez obaw – to nic trudnego.
Zaczynamy od podstaw, czyli dopasowania ilości i rodzaju mikrozraszaczy do wielkości ogrodu
Zanim zabierzecie się za szukanie sposobu, jak podłączyć mikrozraszacze, musicie wiedzieć, ile urządzeń zakupić i w jaki sposób dopasować je do miejsca, w jakim chcecie je zainstalować. To też wskaże, ile dodatkowych elementów montażowych będziecie potrzebować. Co do zasady przyjmuje się, że w ogrodach dzielonych na mniejsze sekcje z powodzeniem wystarczają 2-3 urządzenia. Przy większych przestrzeniach warto ich ilość zwiększyć do ok. 4-5 sztuk. Ilość trzeba dopasować też do indywidualnych wymagań uprawianych roślin.
Powinniście też pamiętać o kształcie ogrodu lub sadu, który ma zostać zasilony w ten sposób oraz o regularnym, równomiernym rozmieszczeniu urządzeń na całej zielonej powierzchni. W zależności od miejsca i sposobu, jak podłączenie mikrozraszaczy ma wyglądać, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj. Dla przykładu: w kątach ogrodów oraz na łukach lepiej sprawdzą się modele z regulowanym zasięgiem, z kolei w przypadku podłużnych poletek ziemi lepsze będą np. zraszacze wahadłowe.
Więcej informacji na temat sposobów dopasowania rodzaju urządzeń do konkretnych potrzeb zamieściliśmy w osobnym artykule. Możecie znaleźć je tutaj: Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?
Sposób montażu a rodzaj zraszacza
Metoda, jak podłączyć mikrozraszacze, będzie uzależniona przede wszystkim od rodzaju systemu. Na rynku dostępne są przeróżne modele. Część z nich przeznaczona jest do umieszczenia na specjalnych stelażach – to propozycje mikrozraszaczy podwieszanych, dedykowanych do uprawy roślin w tunelach, szklarniach oraz pod osłonami. Podobnie będą wykorzystywane mikrozraszacze na szpilce, jednak ich system montażu będzie już nieco inny. Popularnym rozwiązaniem, przeznaczonym przede wszystkim do podlewania trawników albo drzewek, są wielofunkcyjne mikrozraszacze stojące, instalowane bezpośrednio w ziemi.
Oczywiście każdy z przedstawionych powyżej systemów będzie charakteryzować się nieco odmiennymi cechami. Różne też będzie ich przeznaczenie i zastosowanie. Jeśli chcecie dowiedzieć się, dlaczego warto postawić na konkretny rodzaj urządzenia, zapraszamy do zajrzenia do osobnego artykułu: Zalety stosowania mikrozraszaczy w nawadnianiu. Ostatecznie więc sposób, jak podłączyć mikrozraszacze, jest uzależniony od konkretnego przypadku.
Elementy niezbędne podczas montażu zraszaczy ogrodowych
Montaż systemu nawadniającego, składającego się z konkretnych zraszaczy ogrodowych, wymaga wyposażenia się w kilka elementów. Sam sposób, jak podłączyć mikrozraszacze, jest prosty, jeśli kupicie wcześniej elementy montażowe w ilości odpowiadającej stopniowi rozbudowania systemu. Dobrze też pamiętać, aby wybrane części montażowe odpowiadały potrzebom instalatora – a więc często Wam, ale również były dopasowane odpowiednio do warunków gruntowych, związanych z ich strukturą geologiczną.
Możecie wybrać kilka sposobów, jak podłączyć mikrozraszacze. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zalicza się kolanka z gwintem do zraszacza, opaski siodłowe albo obejmy instalowane od razu na rurze montażowej systemu. Najważniejsze jest zawsze dokładne skręcenie poszczególnych elementów, aby zapobiec ewentualnym przeciekom i stratom wody.
Najprostsze metody podłączenia mikrozraszaczy
Obecnie stosowane są powszechnie dwie podstawowe, najskuteczniejsze i najłatwiejsze sposoby na to, jak podłączyć mikrozraszacze. W przypadku niepodwieszanych modeli zraszaczy pierwszym etapem montażu będzie wykonanie wykopów, a następnie ułożenie w kanałach przewodów. Dopiero w następnej kolejności można przejść do wyboru sposobu montażu.
Jedną z metod instalacji jest tzw. sztywne podłączenie do rur zasilających zraszacze w wodę, czyli wykonywane bezpośrednio na nich. Metoda ta, chociaż najprostsza i najszybsza, jest niezalecana ze względu na możliwość dość łatwego uszkodzenia mechanicznego na łączeniach. Rozsądniejszym, zalecanym sposobem, jak podłączyć mikrozraszacze do rur zasilających, jest wykorzystanie kawałka giętkiego przewodu. Takie połączenie jest elastyczne, dlatego mniej zagraża mu uszkodzenie mechaniczne w najbardziej newralgicznych miejscach.
W ostatnim przypadku można do połączenia zraszacza z rurą wykorzystać trzy różne elementy: obejmę siodłową, przewód FLEX albo trójnik. W każdej z metod konieczne będzie zastosowanie wymienionych wcześniej części, m.in. kolanek czy odpowiednich złączek. Całą gamę różnorodnych modeli, które z powodzeniem dopasujecie do własnych potrzeb, znajdziecie pod linkiem: Mikrozraszacze.
Podsumowanie, czyli wszystko o sposobach na to, jak podłączyć mikrozraszacze
Aby móc dopasować sposób, jak podłączyć mikrozraszacze do rur zasilających w konkretnym przypadku, trzeba znać rodzaj systemu oraz jego charakterystykę. To właśnie do nich najlepiej jest dopasować metodę postępowania. Co do zasady, można wykorzystać jedną z dwóch metod, czyli łączenie na sztywno, bezpośrednio na rurze zasilającej lub w sposób elastyczny, czyli z użyciem trójnika, obejmy siodłowej albo przewodu FLEX. W każdym przypadku będziecie potrzebowali również dodatkowych elementów, jak np. kolanka, które również znajdziecie w naszej ofercie.