JAK ZAINSTALOWAĆ SYSTEM NAWADNIANIA TRAWNIKA? INSTRUKCJA KROK PO KROKU
Trawnik to wbrew pozorom jedna z najbardziej wymagających rzeczy do uprawiania w ogrodzie. Wszelkie zaniedbania w pielęgnacji skutkują tym, że trawa przerzedza się, żółknie i łatwo pojawiają się w niej chwasty oraz choroby. A najważniejszym elementem w utrzymaniu pięknego trawnika jest jego prawidłowe podlewanie. Sprawdź, jak zainstalować system nawadniający trawnika, by zachować jego atrakcyjny wygląd.
Jak skutecznie nawadniać trawnik?
Podstawą utrzymania zdrowego i atrakcyjnego trawnika jest jego prawidłowe nawadnianie. Wbrew pozorom, nie chodzi tylko o podlewanie – ważne jest, aby woda była dostarczana równomiernie na całą powierzchnię trawnika. Idealnym rozwiązaniem jest zainstalowanie systemu nawadniającego, który za pomocą strategicznie rozmieszczonych zraszaczy zapewni optymalne nawodnienie.
Dodatkowo dzięki zastosowaniu czujników wilgotności i programowalnych sterowników, system ten dostarcza odpowiednią ilość wody w określonym czasie, co zmniejsza jej zużycie. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość cieczy może prowadzić do rozwoju chorób. Dlatego tak ważne jest, aby podczas samodzielnego zakładania systemu nawadniania trawnika zwrócić uwagę na jego prawidłowe zaprojektowanie. W ten sposób nawadnianie trawnika będzie skuteczne i wygodne.
Od czego zacząć zakładanie systemu do nawodnienia trawnika?
Zakładanie instalacji nawodnieniowej nowego trawnika najlepiej rozpocząć od właściwego przygotowania podłoża. Konieczne jest staranne wyrównanie terenu, ponieważ ułatwi to jego późniejsze koszenie. Trzeba też odpowiednio przygotować glebę. Najlepiej wymieszać ją z torfem lub kompostem. Pomoże to optymalnie magazynować wodę, a w przypadku ciężkich podłoży – rozluźni jego strukturę.
Kiedy teren zostanie już przygotowany, należy wyznaczyć zarys przyszłego trawnika i rozrysować go na planie terenu. Następnie można przystąpić do planowania rozmieszczenia instalacji. Warto skorzystać z nowoczesnych narzędzi w postaci programów lub stron internetowych służących do tworzenia schematów systemów nawadniających trawnika. Taką możliwość daje np. firma Gardena, będąca dostawcą znanych na rynku artykułów do nawadniania.
Za pomocą aplikacji dowiesz się, w jaki sposób rozmieścić poszczególne elementy instalacji, takie jak: zraszacze, przewody doprowadzające wodę, elektrozawory i inne akcesoria. Jeśli masz już zakupione wszystkie niezbędne podzespoły, możesz przystąpić do instalacji systemu nawadniającego trawnik.
Przeczytaj również: Jakie zraszacze powierzchniowe wybrać?
Instalacja systemu nawadniającego trawnik krok po kroku
Prawidłowo zainstalowany system nawadniania trawnika znacznie ułatwi jego pielęgnację. Oto czynności, które należy podjąć, aby zainstalować system nawadniający trawnika krok po kroku.
Przygotowanie gruntu na rury i zraszacze od systemu nawadniania
Pierwszym krokiem jest wykopanie wąskich rowków, w których zostaną umieszczone rury rozprowadzające wodę. Zainstalowaną w glebie rurę przecina się w odpowiednich miejscach, a następnie umieszcza się w nich zraszacze rotacyjno-wynurzalne. Można wówczas zakończyć sekcję, montując w tym miejscu zawory spustowe, które ułatwią opróżnianie rur przed zimą.
Łączenie elementów systemu nawadniającego trawnik
Poszczególne sekcje instalacji nawadniającej należy podłączyć do elektrozaworów, które automatycznie będą je włączały i wyłączały. Zawory instaluje się w odpowiednich skrzynkach montażowych, które ułatwiają późniejsze czynności serwisowe. Z drugiej strony do skrzynek doprowadza się rurę zasilającą nawadnianie z wodociągu lub z pompy.
Regulacja zraszaczy systemu nawadniania trawnika
Podczas samodzielnego zakładania systemu nawadniania trawnika należy sprawdzić szczelność instalacji i jej działanie przed zasypaniem elementów ziemią. Kiedy wszystko pracuje bez zakłóceń, można przystąpić do ustawienia zraszaczy – tak, by podlewały one jedynie obszar trawnika, bez zbędnych rozprysków na boki. Najlepiej do tego celu wybrać zraszacze o regulowanym kącie podlewania.
Z kolei dla trawników o nieregularnych kształtach doskonałym rozwiązaniem będą zraszacze z regulowanym kątem i zasięgiem działania. Pozwalają one na podlewanie różnych obszarów za pomocą jednego urządzenia. Dopiero na tym etapie można przystąpić do zasypania wykopanych rowów i wyrównania terenu trawnika.
Jak założyć instalację na starym trawniku?
Aby zamontować system nawadniania na istniejącym trawniku, należy najpierw ostrożnie zdjąć warstwę darni w miejscach przebiegu rur doprowadzających wodę do zraszaczy. Następnie wykopać wąskie rowki szpadlem i odłożyć ziemię na bok, np. na folię, co ułatwi późniejsze zasypanie.
Resztę czynności wykonuje się analogicznie jak w przypadku zakładania nawodnienia na nowym trawniku. Po zainstalowaniu i sprawdzeniu wszystkich elementów nawodnienia trzeba zasypać wykopane rowki, w miarę potrzeb uzupełniając brakującą glebę ziemią ogrodniczą lub torfem. Ułóż na nich wcześniej wycięte kawałki darni i podlej obficie, aby trawa mogła ponownie się ukorzenić.
Jak zamontować sterowniki, by zautomatyzować proces nawadniania?
Automatyzacja procesu nawadniania trawnika za pomocą sterowników to inteligentne rozwiązanie, które nie tylko oszczędza czas, ale także pomaga w efektywnym zarządzaniu zasobami wodnymi.
Wybór sterownika nawadniania powinien zależeć od ilości sekcji, które trzeba zasilać. Wiele nowoczesnych sterowników oferuje również możliwość zdalnego sterowania za pomocą aplikacji mobilnej, co dodatkowo ułatwia zarządzanie procesem nawadniania. Pamiętaj, że regularne sprawdzanie i aktualizowanie ustawień sterownika jest istotne dla utrzymania optymalnego nawadniania trawnika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zainstalować system nawadniający trawnik?