Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?
Idealny ogród to taki, w którym rośliny są zdrowe i bujnie rosną. Aby to osiągnąć, kluczowe jest odpowiednie nawadnianie. W tym celu warto zainwestować w system zraszania, który gwarantuje regularne dostarczanie wody do wszystkich zakątków ogrodu. Poznaj kilka zasad odnośnie do tego, jak rozmieścić zraszacze w ogrodzie, by zapewnić równomiernie podlanie całego terenu i dostarczyć roślinom właściwą ilość wody.
Od czego zacząć rozmieszczenie zraszaczy w ogrodzie?
Przed wyborem konkretnych zraszaczy ogrodowych i zaplanowaniem ich rozmieszczania, należy poznać podstawowe parametry źródła wody, czyli ciśnienie i przepływ (wydajność). Jak to zrobić? O ciśnienie wody najprościej zapytać w przedsiębiorstwie wodociągowym, a przepływ sprawdzić na rachunku za wodę. Pomiarów można też dokonać za pomocą manometru.
- Ciśnienie wody, które umożliwi zraszaczom wynurzalnym wysunięcie się, to minimum 2,5 bara. Kiedy jest ono zbyt wysokie i przekracza 4-6 barów, należy zastosować regulator ciśnienia. Z kolei przy zbyt niskim poziomie, pomocna jest instalacja pompy ogrodowej.
- Wydajność systemu nawadniania ogrodu zależy od typu zraszacza. Najmniejsze z nich wymagają przepływu około 100 l/h, podczas gdy urządzenia stosowane do nawadniania dużych obszarów mają przepływ sięgający powyżej 800 l/h.
Kiedy znasz podstawowe parametry wody, możesz przygotować plan ogrodu.
Jakie są podstawowe zasady rozmieszczania zraszaczy w ogrodzie?
Istnieje kilka podstawowych zasad, które będą pomocne przy projektowaniu układu zraszaczy w ogrodzie. Należy wziąć pod uwagę kształt ogrodu, zasięg i rodzaj urządzeń do nawadniania oraz wymagania uprawianej roślinności.
Rozmieszczenie zraszaczy w zależności od kształtu ogrodu
Wielu projektantów rozmieszczanie zraszaczy rozpoczyna od obszaru przy ogrodzeniu i narożnikach działki. W narożnikach ogrodu idealnie sprawdzą się zraszacze o regulowanym zasięgu, np. 90°. Zapewnią one równomierne rozprowadzenie wody (w przypadku zewnętrznych narożników zakres ten może być większy i wynieść nawet 270°). Wzdłuż ogrodzenia powinny znaleźć się zraszacze o zasięgu 180°.
Także na łukach odpowiednie będą zraszacze o regulowanym zasięgu. Jeśli konieczne jest podlewanie podłużnego fragmentu terenu, warto rozważyć zastosowanie zraszaczy wahadłowych lub linii kroplującej. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane przy żywopłotach, szpalerach roślin lub na rabatach.
Układ zraszaczy w zależności od zasięgu
Zasięg zraszaczy determinuje, jak daleko woda będzie rozprowadzana, co wpływa na to, jak blisko siebie można umieścić zraszacze. Celem jest zapewnienie równomiernego pokrycia wodą całego obszaru, unikając jednocześnie nadmiernego lub niewystarczającego nawadniania.
Nakładanie się zasięgów zraszaczy nie jest konieczne, ale może być korzystne w niektórych sytuacjach. Pamiętaj jednak, że nadmierne nawadnianie może być szkodliwe dla roślin.
Rodzaje zraszaczy a ich rozmieszczenie
Różne typy zraszaczy mają różne zastosowania. Delikatne kwiaty, takie jak begonie czy pelargonie, mogą zostać uszkodzone przez silny strumień wody. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się zraszacze statyczne o łagodnym strumieniu wody. Należy je rozmieszczać równomiernie wzdłuż rzędów roślin.
Z kolei do nawadniania trawników idealne będą zraszacze rotacyjne, ponieważ zapewniają szeroki strumień wody i równomierne pokrycie. Urządzenia należy umieścić w centralnych punktach ogrodu, biorąc pod uwagę ich zasięg i kąt natrysku.
Dopasowanie nawadniania do potrzeb roślin
Ustawienie zraszaczy powinno uwzględniać specyfikę nawadniania różnych gatunków. Rośliny, które preferują wilgotne warunki, wymagają urządzeń usytuowanych gęściej. Z kolei gatunki roślin odpornych na suszę nie potrzebują zbyt częstego nawadniania, dlatego zraszacze dla nich można rozmieścić w dużych odległościach od siebie.
Być może zainteresuje Cię też: Zraszacze turbinowe a obrotowe – czym się różnią?
Ile zraszaczy powinno się znaleźć w jednej sekcji?
Decydując o liczbie zraszaczy w jednej sekcji, warto uwzględnić jej wielkość oraz rodzaj posadzonych roślin. Jednak przyjmuje się, że w zależności od wielkości obszaru:
- w małych sekcjach wystarczą 2-3 zraszacze,
- duże sekcje mogą wymagać 4-5 zraszaczy.
Zbyt duża liczba zraszaczy może prowadzić do marnotrawstwa wody i podtopienia gleby, co negatywnie wpływa na zdrowie roślin i powoduje niepotrzebne wydatki. Z drugiej strony, zbyt mała liczba urządzeń będzie skutkować wysychaniem roślin, co niweczy cały wysiłek włożony w pielęgnację ogrodu.
Optymalnie zaprojektowany system nawadniania ogrodu zakłada, że w jednej sekcji znajdą się zraszacze o dobranych do siebie dyszach i podobnym poziomie zużycia wody. Co więcej, nie zaleca się łączenia zraszaczy opadowych i rotacyjnych, ani zraszaczy i linii kroplujących w obrębie jednego fragmentu.
Odpowiednie rozmieszczenie zraszaczy w ogrodzie – podsumowanie
Podsumowując, dokładne rozmieszczenie zraszaczy w ogrodzie pozwala zaoszczędzić wodę oraz czas przeznaczony na podlewanie roślin. Stosując się do wyżej wymienionych zasad, możesz stworzyć wydajny i efektywny system nawadniania, który zapewni piękny i zdrowy wygląd Twojego ogrodu.
Przeczytaj także: JAKIE ZRASZACZE POWIERZCHNIOWE WYBRAĆ?