Artykuly

Jakie zraszacze powierzchniowe wybrać?

Podlewanie ogrodu może być czasochłonnym zajęciem. Jednak dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak zraszacze, nawadnianie roślin staje się o wiele łatwiejsze. Co więcej, wybór odpowiedniego urządzenia pozwala oszczędzać czas i wodę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się konstrukcją, funkcjonalnością, a także ceną. Sprawdź, jakie zraszacze powierzchniowe wybrać, by utrzymać zdrowie i piękno Twojego ogrodu przez cały sezon.

Jakie są rodzaje zraszaczy powierzchniowych?

Wybór odpowiedniego zraszacza ogrodowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i kształt ogrodu, ciśnienie wody oraz oczekiwane funkcje. Najpopularniejsze to zraszacze stacjonarne, wahadłowe, rotacyjne oraz pulsacyjne. Różnią się one mobilnością, zasięgiem oraz kątem podlewania. Jeżeli zastanawia Cię, jakie zraszacze powierzchniowe wybrać, po tym artykule nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości.

Rodzaje zraszaczy powierzchniowych do wyboru

Zraszacze stacjonarne

Zraszacze stacjonarne często są wybierane do podlewania trawników oraz krzewów. Mała dysza tego urządzenia wyrzuca wodę pod stałym kątem i zasięgiem. Ich podstawową zaletą jest mobilność – w każdej chwili możesz przestawić zraszacz w inne miejsce i rozpocząć podlewanie kolejnej części trawnika lub ogrodowej rabaty. 

Nawadnianie ogrodu przy pomocy zraszaczy stacjonarnych jest też łatwiejsze i szybsze niż korzystanie jedynie z tradycyjnego zraszacza ręcznego. Urządzenia te są łatwe w regulacji i konserwacji, jednakże mogą być narażone na zapychanie się przez brud lub kamienie. Wśród popularnych powierzchniowych zraszaczy stacjonarnych znajdziesz zarówno wersje statyczne, jak i pulsacyjne czy rotacyjne.

Zraszacze wahadłowe

Zraszacze wahadłowe wymagają podłączenia do węża ogrodowego. Są lekkie i sprawdzą się przy nawadnianiu wąskiej działki lub terenów położonych tuż przy domu. Ruchoma listwa z dyszami generuje strumień wody wahający się na boki, co czyni je idealnym rozwiązaniem do nawadniania prostokątnych lub kwadratowych trawników o powierzchni do 300 m². Dodatkowo zraszacze te dostępne są w różnych wariantach zasięgu i wydajności, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Wadą prostszych typów zraszaczy wahadłowych są zatykające się dysze – części te wymagają regularnego oczyszczania. Rozwiązaniem mogą być urządzenia wyposażone w filtr z siatką, który ochroni je przed zanieczyszczeniami. Nowocześniejsze modele mają także regulację zakresu zraszania i ciśnienia strumienia wody.

Zraszacz rotacyjny

Zraszacze rotacyjne będą odpowiednie przede wszystkim do nawadniania trawy. Najprostsze modele mają jedną obrotową dyszę oraz szpilę, która umożliwia ich stabilne ustawienie. Bardziej zaawansowane urządzenia często wyposażone są w kilka dysz i mają możliwość regulacji kąta zraszania. 

Jak wybrać zraszacz do trawnika, aby zapewnić równomierne nawodnienie? Zraszacze rotacyjne wykorzystują siłę wirującej głowicy do równomiernego rozprowadzania wody na dużej powierzchni. Ich zasięg może obejmować prawie do 500 m², co czyni je idealnymi do nawadniania zarówno trawników, jak i większych terenów zielonych.

Zraszacz pulsacyjny 

Zraszacze pulsacyjne (inaczej bijakowe) umożliwiają nawadnianie trawników, pól uprawnych, sadów i innych rozległych terenów w zakresie 360°. Osadzone są na szpili wykonanej z tworzywa sztucznego, która gwarantuje pewne ustawienie urządzenia. Zmiana kierunku strumienia wody nie zachodzi jednak w przypadku tych modeli płynnie, lecz skokowo.

Niewielkie zraszacze pulsacyjne sprawdzą się przy podlewaniu rabat kwiatowych lub grządek warzywnych. Ten rodzaj zraszaczy nie nadaje się natomiast do nawadniania upraw szklarniowych lub delikatnych roślin – strumień wody jest zbyt silny. 

Jednorodny strumień wody, który wyrzucają zraszacze pulsacyjne, sprawia, że możesz korzystać z nich nawet przy silnym wietrze. Prosta konstrukcja tego typu urządzeń sprawia też, że zraszacze pulsacyjne zatykają się naprawdę rzadko.

Dodatkowo na rynku dostępne są również stacjonarne zraszacze wynurzalne, które chowają się pod ziemią po zakończeniu pracy. Są one estetyczne i nie przeszkadzają w koszeniu trawy.

Jak dobrać zraszacze powierzchniowe do ogrodu?

Zapewnienie roślinom ogrodowym odpowiedniego poziomu nawilżenia to podstawa pielęgnacji. Wybór zraszaczy powierzchniowych powinien zależeć od wielu czynników, takich jak:

  • powierzchnia ogrodu – zmierz powierzchnię trawnika lub rabat, jakie chcesz nawadniać i dobierz zraszacze o odpowiednim zasięgu;
  • kształt ogrodu – prostokątne trawniki najlepiej nawadniać zraszaczami wahadłowymi, z kolei do okrągłych czy o nieregularnych kształtach lepiej sprawdzą się zraszacze rotacyjne;
  • ciśnienie wody – sprawdź ciśnienie wody w Twoim domu, gdyż niektóre zraszacze wymagają minimalnego ciśnienia, aby działać efektywnie;
  • funkcje dodatkowe – zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowych funkcji, takich jak timer, czujnik deszczu, czy możliwość zdalnego sterowania.

Odpowiedni wybór zraszaczy powierzchniowych jest ważny dla utrzymania zdrowia i piękna Twojego ogrodu. Pamiętaj, że każdy rodzaj zraszacza ma swoje unikalne cechy i jest najlepiej przystosowany do określonych warunków. Więcej modeli zraszaczy oraz informacji znajdziesz w naszej zakładce nawadnianie trawnika, a po dodatkowe wskazówki odsyłamy do artykułu: Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *