Jak wybrać pompę do wody deszczowej?
Pompy ogrodowe stają się coraz popularniejszym źródłem nawadniania roślin ogrodowych. Ma na to wpływ wiele czynników, ale do głównych należą te spod znaków dwóch „e”: ekonomia oraz ekologia.
Gdy decydujesz się na montaż pompy ogrodowej, mnogość produktów i rozwiązań może przyprawić o zawrót głowy. Już teraz sprawdź wspólnie z nami, jakie cechy posiadane przez pompy ogrodowe należą do najistotniejszych.
Zbieranie wody deszczowej to troska o lepsze jutro
Woda jest czynnikiem, który warunkuje obecność życia na naszej planecie. Może wydawać się, że jej ilość jest nieograniczona. To nieprawda. Ponadto woda, aby spełniać swoje życiodajne zadanie, musi posiadać odpowiednie parametry. Niestety woda zanieczyszczona np. trującymi substancjami nie spełni swojej funkcji.
Intensywną eksploatację środowiska wzmagają anomalie pogodowe, takie jak susze. W trosce o lepsze jutro, Ty także możesz przyczynić się do dbania o zasoby wody. Jeśli masz ogród, rozważ instalację urządzeń służących zbieraniu wody deszczowej. Z powodzeniem możesz następnie korzystać z niej np. do podlewania swojego ogrodu.
Sprawdź: Podlewanie trawnika w czasie upałów
Jakie pompy ogrodowe stosować do podlewania roślin?
Jeśli posiadasz zbiornik służący zbieraniu wody deszczowej spływającej z Twojego dachu po rynnach, czas zastanowić się nad wyborem właściwej pompy ogrodowej.
W ofercie najczęściej spotkasz dwa rodzaje pomp:
Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do pompowania wody czystej z dużych głębokości, np. ze studni (pompy do wody czystej). Zbiorniki na wodę deszczową zazwyczaj nie mają tak dużej głębokości. Dlatego lepszym wyborem będą pompy zatapialne.
Pompy ogrodowe zatapialne to urządzenia bezobsługowe. Hermetycznie wykonany korpus zapewnia trwałość mechanizmów mieszczących się wewnątrz pompy. Jeśli planujesz stosować zebraną wodę deszczową jedynie do podlewania roślin ogrodowych, to nie musisz stosować dodatkowej filtracji.
Gdy zapoznajesz się z parametrami oferowanymi przez pompy ogrodowe, zwróć uwagę na ich wydajność (najczęściej podawana w l/h) oraz wysokość podnoszenia wody. Szczególnie ten ostatni parametr jest istotny w przypadku podlewania ogrodu zebraną deszczówką. Nie zapomnij też sprawdzić ciśnienia generowanego przez pompę. Dla większości ujęć idealne parametry to 2-2,3 bar. Szeroki wybór pomp do deszczówki znajdziesz w naszym sklepie. Przy każdym produkcie odnajdziesz opis zawierający wszystkie istotne parametry.
Montaż i użytkowanie pomp ogrodowych
Zamontowanie pompy ogrodowej nie jest trudnym zadaniem. Jak wskazuje sama nazwa, pompy zatapialne muszą znaleźć się całkowicie pod wodą. Przed instalacją zapoznaj się z treścią instrukcji załączonej do urządzenia. Pompy ogrodowe Gardena, które znajdziesz w naszej ofercie, mają kompaktową budowę. Ich średnica wynosi zaledwie ok. 15 cm. Dzięki temu z łatwością umieścisz pompę w dowolnym rodzaju zbiornika na wodę deszczową.
Pompy ogrodowe są urządzeniami bezobsługowymi. Wystarczy, że podłączysz wąż odbierający pompowaną wodę, a następnie podłączysz pompę do zasilania. Nowoczesne i wydajne pompy ogrodowe, które znajdziesz między innymi w asortymencie naszego sklepu, cechują się bardzo cichą pracą.
Funkcja automatycznego włączania/wyłączania sprawia, że użytkowanie pompy jest bardzo łatwe. Ponadto pompy ogrodowe Gardena posiadają zabezpieczenie przed pracą „na sucho”. Zapobiega to powstawaniu uszkodzeń urządzenia i zapewnia wysoką trwałość wbudowanych mechanizmów.
Pomimo wysokiej trwałości, pompy ogrodowe powinieneś demontować na zimę. Gdy temperatura spada poniżej zera stopni, wyjmij pompę ze zbiornika i umieść ją w suchym miejscu. Najlepiej, gdy temperatura w miejscu magazynowania nie spada poniżej zera. Dzięki temu Twoja nowa pompa będzie Ci bezawaryjnie służyć przez długie lata.
Na 40-lecie obecności na rynku obecnie wszystkie pompy ogrodowe Gardena mają aż 40 miesięcy gwarancji. Wystarczy, że po zakupie zarejestrujesz swoją nową pompę na stronie internetowej producenta.
Pompy ogrodowe to także ulga dla domowego budżetu
Zakup pompy ogrodowej wiąże się z kosztami. Dla niektórych użytkowników może być to zniechęcające. Warto spojrzeć jednak na to z szerszej perspektywy. Wysokiej jakości pompy ogrodowe nie kosztują majątku. Już za kilkaset złotych możesz nabyć porządny produkt, który będzie Ci służyć przez długie lata.
Jeśli korzystasz jedynie z przyłącza wodociągowego, to koszty podlewania ogrodu mogą w wysokim sezonie dać Ci się we znaki. Montaż dodatkowego licznika przeznaczonego dla wody używanej do podlewania ogrodu w pewnym stopniu pozwala ograniczyć koszty. Nie płacisz wtedy opłaty kanalizacyjnej.
Zakup pompy ogrodowej renomowanej marki pozwoli Ci jednak zaoszczędzić setki złotych rocznie. Zamiast podlewać ogród wodą z sieci, korzystasz z zebranej wody deszczowej. Poza niższymi rachunkami wspierasz także ekologię oraz dobrostan wody na naszej planecie.
Sprawdź już dziś, który model pomp ogrodowych z naszej oferty sprawdzi się najlepiej w Twoim ogrodzie! Strona główna naszego sklepu zaprowadzi Cię wprost do szerokiego asortymentu produktów i wskaże miejsca, gdzie znajdziesz dodatkowe wskazówki!
Przeczytaj również: Jak działa czujnik deszczu w ogrodzie?