sterowniki-nawadniania-czy-sa-oplacalne
Artykuly

Czy sterowniki nawadniania są opłacalne?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i coraz większych wyzwań związanych z dostępem do wody, programatory do podlewania stają się popularnym rozwiązaniem. Zakup całego systemu wiąże się jednak z poniesieniem niemałych wydatków. Zatem czy opłaca się kupować sterowniki nawadniania? Poznaj bliżej zalety i wady tej metody, aby zminimalizować ryzyko niepotrzebnych wydatków.

Dlaczego warto zamontować sterowniki nawadniania?

System automatycznego nawadniania składa się z rur rozprowadzonych pod powierzchnią ziemi. Cały proces jest zarządzany poprzez sterownik, który umożliwia zaprogramowanie czasu i częstotliwości podlewania, a także ilości wody dostarczanej do poszczególnych stref ogrodu.

Dodatkowo montaż sterowników nawadniania niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla właścicieli ogrodów, jak i dla środowiska naturalnego, takich jak:

  • oszczędność wody – programator dopasowuje ilość wody do potrzeb roślin (szacuje się, że pozwala to na oszczędność nawet do 50% zużycia wody);
  • oszczędność czasu – automatyzacja procesu to więcej wolnego czasu;
  • zdrowsze rośliny – optymalne warunki nawodnienia to bujny wzrost roślin i ograniczenie ryzyka chorób grzybowych;
  • większa kontrola – dokładne ustawienie podlewania do różnych gatunków roślin, rodzaju gleby i nasłonecznienia.

Dodatkowo sterowniki nawadniania można rozbudować o dodatkowe funkcje, takie jak czujniki deszczu czy regulację nawożenia.

Kiedy opłaca się zainwestować w sterowniki nawadniania?

Czy opłaca się kupować sterowniki nawadniania? Tak, inwestycja przyniesie korzyści, zwłaszcza dla właścicieli dużych ogrodów wymagających regularnego i zrównoważonego nawadniania. Urządzenia te są również niezastąpione dla roślin o specyficznych wymaganiach dotyczących wilgotności.

Sterowniki nawadniania na WiFi są też alternatywą dla osób, które często wyjeżdżają i nie mogą stale kontrolować stanu swojej działki. Instalacja zraszaczy zapewnia, że rośliny będą odpowiednio nawadniane nawet podczas ich nieobecności.

Co więcej, sterownik nawadniania to wartościowy zakup dla osób starszych i niepełnosprawnych. W przypadku problemów z regularnym podlewaniem ogrodu, urządzenie to pozwoli im zaoszczędzić wiele wysiłku. Ponadto jest do doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na oszczędzaniu wody i ochronie środowiska. 

Jak prawidłowo dobrać sterowniki nawadniania?

Prawidłowy dobór sterownika nawadniania jest ważny, aby system działał efektywnie i odpowiadał specyficznym potrzebom ogrodu. Należy wziąć pod uwagę wielkość ogrodu, liczbę stref nawadniania, rodzaj roślin oraz potrzebne funkcje.

Wielkość ogrodu

  • Małe ogrody – do mniejszych instalacji nadadzą się proste w montażu i obsłudze sterowniki nawadniania nakranowe. Są one zasilane z baterii i mają regulację cyklów podlewania.
  • Średnie ogrody – zalecany jest elektroniczny programator z możliwością podziału na strefy.
  • Duże ogrody – niezbędny jest zaawansowany sterownik z rozbudowanymi funkcjami, takimi jak podział na strefy z indywidualnymi parametrami czy możliwość podłączenia czujników deszczu i temperatury.

Liczba stref nawadniania a rodzaje roślin

  • Jeden rodzaj roślin – wystarczy prosty sterownik z jedną strefą.
  • Różne rodzaje roślin – w przypadku ogrodów, gdzie występuje różnorodność roślin i stref o różnych potrzebach wodnych, konieczne jest zastosowanie sterownika z kilkoma strefami.

Funkcje dodatkowe

  • Ustawienie czasu i częstotliwości nawadniania – pozwala na dostosowanie harmonogramu podlewania do specyfiki ogrodu i potrzeb roślin.
  • Czujniki deszczu – automatycznie wyłączają nawadnianie w przypadku opadów atmosferycznych, co zapobiega nadmiernemu nawodnieniu i marnotrawstwu wody.
  • Możliwość podłączenia do Wi-Fi lub Bluetooth – umożliwia zdalną obsługę programatora za pomocą smartfona lub tabletu.

Pamiętaj, że oprócz wyboru odpowiedniego sterownika, ważne jest również prawidłowe zaprogramowanie i użytkowanie całego systemu nawadniania. Zapoznaj się z instrukcją obsługi i dostosuj parametry nawadniania do specyfiki Twojego ogrodu.

Zobacz: Nawadnianie roślin doniczkowych – jak robić to skutecznie i wydajnie?

Dodatkowe korzyści z zamontowania sterowników nawadniania

Gdy decydujesz się na zakup nowoczesnych systemów irygacyjnych, zwiększa się także Twój komfort. Instalacja z wykorzystaniem urządzeń najnowszej generacji jest praktycznie bezobsługowa. 

Najnowsze sterowniki z połączeniem WiFi są wyposażone w programowanie pracy na podstawie danych pogodowych. Urządzenie pobiera aktualne dane z Internetu i na ich podstawie modyfikuje pracę tak, aby system działał w wydajny sposób. Przykładowo, w przypadku wykrycia opadów ogranicza podlewanie, tym samym oszczędzając wodę. Ponadto możesz korzystać z wygodnej obsługi na smartfonie lub tablecie, monitorując jego pracę z dowolnego miejsca. 

Zatem, czy opłaca się kupować sterowniki nawadniania? Zdecydowanie tak, jeśli zależy Ci na efektywnym zarządzaniu zużyciem wody. Koszt zakupu i montażu programatora zwraca się w ciągu kilku sezonów, a odpowiednio dobrane urządzenie zapewni lepszą kondycję roślin.

Przeczytaj również: Jak nawadniać warzywa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *