Wszystko, co musisz wiedzieć o podlewaniu roślin ogrodowych
Podlewanie roślin to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych w ogrodzie. Chociaż wydaje się prostym zadaniem, niekiedy łatwo o błędy, które wpływają na jakość plonów. Dlatego pielęgnacja zielonej przestrzeni wymaga znajomości kilku ważnych zasad. Dowiedz się, co warto wiedzieć o podlewaniu roślin ogrodowych i ciesz się z najlepszych efektów.
Jak podlewać rośliny ogrodowe?
Przede wszystkim zwróć uwagę na porę podlewania roślin. Może się wydawać, że ogród należy nawadniać w środku dnia, gdy nasłonecznienie jest największe. Tymczasem to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących ogrodników.
Pamiętaj, że w środku dnia temperatury powietrza są najwyższe, a silne promieniowanie słoneczne zazwyczaj bardzo nagrzewa liście i pędy roślin. Jeśli w tym czasie użyjesz zraszaczy do trawnika czy pistoletu do podlewania, woda dostanie się na liście, co wywoła szok termiczny.
Ponadto małe krople wody osadzą się na powierzchni roślin i będą działać jak miniaturowe soczewki. Wtedy światło słoneczne wywołuje miejscowe oparzenia. W kolejnych sekcjach poradnika przeczytasz, kiedy podlewać rośliny w ogrodzie. Z naszymi wskazówkami na pewno osiągniesz oczekiwane rezultaty.
Podlewanie kwiatów w ogrodzie w upały – jak to zrobić, aby im nie zaszkodzić?
Uszkodzone przez promieniowanie elementy roślin nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również stanowią wrota do infekcji przez różne patogeny: grzyby i bakterie. W dodatku dochodzi do miejscowego zamierania komórek. Nawet bezpośrednie podlewanie z węża ogrodowego na glebę nie będzie efektywne, ponieważ wysuszona powierzchnia podłoża słabo chłonie wilgoć. Przez to duża część wody ulega wyparowaniu.
Jak podlewać rośliny ogrodowe przy upalnej pogodzie? W czasie wysokiej temperatury efektywne jest tylko bezpośrednie podlewanie ziemi, np. z użyciem linii kroplujących lub zakopanych pod powierzchnią gleby węży nawadniających.
Czego należy unikać podczas podlewania roślin ogrodowych?
Roślin nie wolno podlewać silnym strumieniem wody, ponieważ prowadzi to do ich mechanicznych uszkodzeń – np. rozerwanych liści i kwiatów. Z kolei polewanie silnym strumieniem po glebie powoduje jej wymywanie i w konsekwencji uszkadzania korzeni.
Jak podlewać rośliny w ogrodzie, aby uniknąć błędów? Sięgnij po konewkę, zraszacz lub węża ogrodowego z końcówką typu sitko. Dzięki nim powstanie deszcz drobnych kropel, które będą znacznie bezpieczniejsze dla zieleni niż silny strumień wody.
Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie?
Doświadczeni ogrodnicy rekomendują poranne podlewanie roślin. Wówczas temperatury są niższe niż w południe oraz w godzinach popołudniowych. Dzięki temu zabezpieczysz rośliny przed stresem termicznym. Ponadto zieleń podlana rano ma czas na wyschnięcie przed nadejściem upałów.
Chociaż o poranku trudno znaleźć chwilę wolnego czasu, możesz wykorzystać automatyczne systemy nawadniania. Konstrukcja ze sterownikiem zegarowym dostarczy wodę o zaprogramowanej porze. Wybór nowoczesnych rozwiązań znacznie usprawni pracę w ogrodzie i pomoże w uzyskaniu jak najlepszych plonów.
Dobrą porą na podlewanie kwiatów w ogrodzie jest również popołudnie lub wieczór, kiedy temperatura powietrza spada. Za tym rozwiązaniem przemawia również wygoda, gdyż nawodnisz ogród po powrocie z pracy. Jednak pewne ograniczenie stanowi zraszanie liści, które nie będą mogły wyschnąć. W dodatku zwilżone elementy roślin są bardziej podatne ataki chorób grzybowych.
Jak często podlewać rośliny w ogrodzie?
Zwróć uwagę na częstotliwość podlewania roślin oraz ilość dostarczanej wody. Wiele osób praktykuje częste nawadnianie małymi dawkami. Ta technika jest dobra w przypadku mniejszych i płytko ukorzenionych roślin, a szczególnie na lekkich glebach.
Częstszego podlewania wymaga również trawnik. Natomiast mniej czasu poświęcisz drzewom i krzewom, lecz pamiętaj o stosowaniu większych dawek, aby woda przeniknęła do niższych warstw gleby. W dodatku rzadsze podlewanie stymuluje rośliny do formowania systemu korzeniowego, co podnosi ich odporność na suszę.
Przy podlewaniu bardzo ważna jest jakość dostarczanej wody. Jeśli zawiera zbyt wiele minerałów, mówimy o wodzie twardej, która może pozostawiać brzydkie plamy na liściach. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzą się filtry.
Jak efektywnie nawadniać rośliny ogrodowe?
Odpowiedzią na to pytanie jest wykorzystywanie systemów nawadniających. W przypadku trawników konieczne jest stosowanie zraszaczy, jednak inne gatunki roślin ogrodowych możesz podlać za pomocą systemów kroplujących, takich jak linie kroplujące oraz kroplowniki z emiterami umieszczonymi w pobliżu roślin.
Powoli aplikowane krople dokładnie zwilżają glebę i mogą swobodnie w nią wnikać, przepływając do korzeni roślin. Dlatego warto zaprogramować czas nawadniania w taki sposób, aby woda znalazła się na głębokości przeważającej części masy korzeniowej. W przypadku gleb lekkich ten proces trwa krócej w porównaniu z cięższymi podłożami.
Pamiętaj, aby dobrać system nawadniania do rodzaju ziemi. Na lekkich podłożach kroplowniki muszą być umieszczone częściej, ponieważ woda szybko przenika w głębsze jej warstwy i słabo migruje na boki. Z kolei na ciężkich glebach kroplowniki możesz rozmieścić rzadziej.
Zapoznaj się również z innymi publikacjami na naszym blogu. Dzięki temu poznasz więcej wskazówek, jak podlewać rośliny w ogrodzie. Niezależnie od tego, czy uprawiasz warzywa, kwiaty, czy drzewa owocowe – znajdziesz tu coś dla siebie.
Jak odpowiednio rozmieścić zraszacze w ogrodzie?
Jak nawadniać warzywa?
Jak efektywnie nawadniać pomidory?