Gdzie odprowadzić deszczówkę z rynny?
Miłośnicy przydomowego ogrodnictwa często szukają ekonomicznych i łatwych sposobów na pozyskanie wody przeznaczonej w czasie upałów do podlewania roślin. W tym kontekście najczęściej padają pytania o to, gdzie odprowadzić deszczówkę i jak to zrobić, aby wykorzystać w pełni potencjał, jaki dają opady deszczu, bez zbytniego nakładu sił i czasu.
Zgodnie z prawem, jeśli działka nie ma podłączenia do kanalizacji deszczowej, to może być ona odprowadzana na własny teren. Dopuszcza się jej zmagazynowanie w zbiornikach retencyjnych albo dołach ochronnych. Na gruncie tego przepisu powszechnie stosuje się też inne rozwiązanie, a mianowicie różnego rodzaju beczki, specjalne naziemne zbiorniki, mauzery czy zbiorniki retencyjne. Dla wygody użytkowania można zamontować w nich pompy.
Przepisy prawa a wykorzystanie deszczówki do własnych celów
Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność odprowadzania wszystkich wód opadowych bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, jeśli jest możliwość przyłączenia do niej działki. Jeśli na terenie, w którym mieszkasz, nie ma takiej możliwości, możesz sam znaleźć miejsce na swojej posesji, gdzie odprowadzisz wodę deszczową z rynien.
Z drugiej strony trzeba wziąć poprawkę na wprowadzony podatek od deszczu, który pierwotnie dotykał jedynie przedsiębiorców, których działki zabudowane były w części większej niż 70%. Obecnie przepis ten dotyczy również prywatnych właścicieli, którzy mają teren o powierzchni większej niż 600 m² i który jest zabudowany w większym stopniu niż 50%. Sposobem na zmniejszenie opłat z tego tytułu jest stworzenie specjalnych zbiorników retencyjnych, czyli miejsca, gdzie odprowadzisz deszczówkę i skąd będziesz mógł czerpać wodę do podlewania ogrodu w suchszym sezonie letnim.
Najlepsze miejsca na magazynowanie wód deszczowych
Istnieje kilka możliwości, gdzie możesz odprowadzać deszczówkę z rynien. Najprostszym sposobem, który jednocześnie nie wymaga prac montażowych, jest zastosowanie standardowej beczki. Takie akcesoria wykonuje się z odpowiedniej jakości, wzmocnionego plastiku lub innego tworzywa. Charakteryzuje go większa twardość, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne. Najlepsze z nich są też odporne na blaknięcie.
Podobnie działają zbiorniki naziemne czy mauzery. Przed ich postawieniem na działce dobrze jest dowiedzieć się, jakie miejsce będzie dla nich optymalne. Więcej na ten temat napisaliśmy w osobnym artykule: Zbiorniki na deszczówkę – jak wybrać miejsce?
Inną opcją jest zastosowanie specjalnych zbiorników retencyjnych. Gotowe, oferowane na rynku modele mogą mieć różne wielkości. Dzięki temu łatwiej można dopasować je do indywidualnych potrzeb, głównie zaś do posiadanego systemu nawadniania czy wielkości powierzchni pokrytej zielenią, wymagającej pielęgnacji.
Większe zbiorniki retencyjne warto wyposażyć w dodatkowy sprzęt, ułatwiający korzystanie ze zgromadzonych zapasów wody, przede wszystkim w specjalne pompy. Konkretne modele warto dopasować do wielkości zbiornika i własnych potrzeb. Więcej na temat, jak to zrobić, znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu: Jak wybrać pompę do deszczówki?
Sprytne metody na odprowadzanie deszczówki
Jeśli masz ogród, którego system nawadniania chcesz zasilić wodą deszczową, albo gdy chcesz zmniejszyć wysokość płaconych podatków z tytułu wody deszczowej, powinieneś poznać skuteczne metody, jak odprowadzić deszczówkę. W każdym przypadku metoda postępowania powinna być dopasowana bezpośrednio do rodzaju zbiornika, na jaki się zdecydujesz.
Jeśli zdecydowałeś się na wykorzystanie specjalnych zbiorników, np. beczek albo mauzerów do zbierania deszczówki, wystarczy, że umieścisz je w odpowiednim miejscu. Zbiornik powinien zostać postawiony tak, by woda zlatująca z rynny trafiała prosto do niego. Można w tym miejscu zastosować dodatkowo np. rozdzielacz albo zbieracz lub łapacz wody deszczowej, przechwytujący ją i kierujący prosto do zbiornika. Zwykle w takich przypadkach nie stosuje się dodatkowych pomp ani akcesoriów do pomp.
W przypadku bardziej zaawansowanych opcji, takich jak przygotowanie zbiornika retencyjnego, konieczne będą większe przygotowania. Jako inwestor musisz zadbać o wykopanie otworu w ziemi i stabilne osadzenie w nim magazynu na deszczówkę. Następnie powinieneś podłączyć zbiornik z rynnami, najlepiej za pomocą puszczonych w gruncie rur odpływowych, połączonych z rynnami za pomocą kolanek oraz złączek. W ten sposób system będzie w pełni sprawny, a jednocześnie pozostanie niewidoczny.
W przypadku tak rozbudowanych systemów nawadniania, dla których podstawę mają stanowić zbiorniki retencyjne, warto zainstalować dodatkowe elementy. Chodzi tu oczywiście o odpowiednio duże pompy wraz z akcesoriami. Przydatnym gadżetem, który pozwala zredukować ilość zużywanej wody deszczowej, są specjalne czujniki deszczu, instalowane w ogrodzie. Jeśli zainteresował Cię ten temat, więcej na temat dodatków do systemów nawadniania ogrodów znajdziesz, klikając w link: Jak działa czujnik deszczu w ogrodzie?
Podsumowanie, czyli wszystko o tym, gdzie i jak odprowadzić deszczówkę z rynien
Jeśli wiesz, jak odprowadzić deszczówkę z przydomowych rynien, możesz z powodzeniem wykorzystać ją do zasilenia systemu nawadniania ogrodu. Sposób zbierania wody deszczowej jest uzależniony od tego, gdzie chcesz odprowadzać deszczówkę. Jeśli planujesz postawienie gotowego zbiornika, np. mauzera lub beczki, nie musisz martwić się o ich montaż. Dopiero w przypadku bardziej zaawansowanych pod względem instalacji zbiorników retencyjnych będziesz musiał zadbać o przygotowanie wykopu, osadzenie zbiornika i podłączenie go – najlepiej za pomocą rur odpływowych, prowadzonych kanałami w ziemi – do rynien.