jak-prawidlowo-podcinac-zywoplot
Artykuly

Jak prawidłowo podcinać żywopłot?

Kluczowym elementem pielęgnacji ogrodu jest regularne dbanie o roślinność. Jedną z najważniejszych czynności w tym zakresie jest podcinanie żywopłotu. Wbrew pozorom nierzadko sprawia ona kłopoty. W związku z tym w tym artykule wyjaśniamy, jak ciąć żywopłot, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.

Dlaczego trzeba podcinać żywopłot?

Podcinanie żywopłotu przynosi wiele korzyści, zarówno wizualnych, jak i praktycznych. Przede wszystkim bez regularnego cięcia nie byłoby możliwe utrzymanie tej roślinności w odpowiednim kształcie i rozmiarze. Trudno sobie wyobrazić zadbany ogród bez pięknego żywopłotu.

Warto też pamiętać, że choroby rozwijają się nie tylko u ludzi, ale również u roślin. To kolejna przyczyna, dla której należy wiedzieć, jak podcinać żywopłot. Częstym źródłem infekcji są właśnie martwe gałęzie, które trzeba regularnie usuwać. Poza tym rośliny te wykazują tendencję do niekontrolowanego rozrastania się, co powoduje sporo problemów. Gałęzie mogą przecież wykroczyć poza teren twojej działki. W celu uniknięcia takich sytuacji wykonuje się podcinanie żywopłotu, który może być piękny i okazały, a jednocześnie rosnąć w przeznaczonym dla siebie obszarze.

Jak często należy ciąć żywopłot?

Odpowiedź na to pytanie zależy od rodzaju żywopłotu, który posiadasz. W przypadku młodszych roślin taki proces będzie znacznie częstszy ze względu na intensywne tempo wzrostu. U starszych żywopłotów następuje to znacznie wolniej, więc można też ograniczyć przycinanie. Z reguły jednak największe cięcia należy wykonywać dwa lub trzy razy w roku. Zbyt częste wykonywanie tej czynności prowadzi do osłabienia rośliny.

Wybierając odpowiedni dzień do podcięcia żywopłotu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na warunki atmosferyczne. Zimą sytuacja jest znacznie utrudniona ze względu na niskie temperatury powietrza. W okresie mrozów nie powinno się skracać gałęzi, ponieważ roślina jest wtedy bardziej podatna na uszkodzenia. Warto też unikać dni, w których występują opady. Wilgoć zdecydowanie nie pomaga ze względu na możliwość rozprzestrzenienia się wielu chorób. Najlepszy dzień do przycinania żywopłotu to taki, który spełnia dwa warunki: jest suchy i ciepły, np. podczas wczesnej wiosny. Wtedy możesz bez obaw działać, ponieważ nie wyrządzisz swojej roślinie żadnej krzywdy.

Jeśli chciałbyś bardziej zgłębić temat dotyczący wpływu warunków atmosferycznych na przyrodę, zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym wyjaśniamy, jak chronić rośliny przed upałem i suszą.

Jak podcinać żywopłot w sposób prawidłowy?

Przede wszystkim podstawowa zasada cięcia żywopłotu dotyczy odpowiedniej techniki. Czynność powinieneś wykonywać, zaczynając od góry, a dopiero później należy zająć się bocznymi partiami rośliny. Przyrosty z reguły skraca się o 1/3 lub 2/3 ich długości. U podstawy żywopłot powinien być szerszy niż u góry, bo właśnie taki kształt zapewnia zarówno możliwość równomiernego wzrostu, jak i dostęp do światła wszystkim częściom rośliny.

Dodatkowo pamiętaj, że po wykonaniu cięcia twoje zadanie jeszcze się nie kończy. Żywopłot należy pobudzić do intensywnego wzrostu i zminimalizować negatywne skutki przycinania. W związku z tym warto użyć nawozów, w których składzie występuje podwyższona zawartość azotu. Nie zapominaj też o regularnym podlewaniu, ponieważ ilość opadów atmosferycznych często okazuje się niewystarczająca.

Jakich narzędzi używać do przycinania żywopłotu?

Tak naprawdę wszystko zależy od wielkości rośliny. Z pewnością jednak tak zwany must-have stanowi sekator ręczny. To wprawdzie niewielki przyrząd, ale znakomicie sprawdzi się do precyzyjnych cięć, zwłaszcza przy mniejszych gałązkach. Oczywiście jednak trudno takim sekatorem poradzić sobie z całą rośliną, gdy jest ona rozrośnięta.

Wtedy z pomocą przychodzą nożyce do żywopłotu – zarówno ręczne, jak i akumulatorowe. Niektórzy korzystają nawet ze specjalnej piły do gałęzi. Wykorzystuje się ją wtedy, gdy inne narzędzia nie są w stanie sobie poradzić z grubością gałęzi. Z reguły więc najlepiej stosować połączenie tych wszystkich przedmiotów, ponieważ razem zapewniają Ci one większe pole manewru podczas pracy.

Jak ciąć żywopłot? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Na koniec przypominamy jeszcze o tym, co jest najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie. Podczas przecinania żywopłotu różne odłamki gałęzi mogą „wystrzelać” w niekontrolowany sposób. Jest to całkowicie naturalna sytuacja, natomiast należy się przed nią właściwie przygotować. W związku z tym trzeba założyć rękawice ochronne, które zabezpieczą twoje ręce, oraz specjalne okulary, aby ochronić oczy i wzrok. Nie zapominaj o tym, zwłaszcza gdy korzystasz z nożyc lub piły.

Jak podcinać żywopłot? Podsumowanie.

Przede wszystkim stosuj się do kilku zasad:

  • wybieraj dni suche i ciepłe,
  • skracaj gałęzie o 1/3 lub 2/3 ich długości,
  • korzystaj z profesjonalnych narzędzi: sekatorów, nożyc i pił,
  • zadbaj o własne bezpieczeństwo.

Jeśli natomiast chciałbyś dodatkowo zgłębić swoją wiedzę o innych typach roślin, przeczytaj, jak dbać o rośliny balkonowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *