Jak spuścić wodę z systemu nawadniania?
Masz system nawadniania w swoim ogrodzie? Jeśli tak, to na pewno dobrze wiesz, jak ważne jest, aby spuścić z niego wodę przed nadejściem zimy. W przeciwnym razie rury i zraszacze mogą pęknąć pod wpływem mrozu i spowodować poważne uszkodzenia. W naziemnych instalacjach wystarczy odłączyć węże i opróżnić je z wody. Jednak w systemach podziemnych trzeba całkowicie usunąć wodę np. za pomocą kompresora. Z tego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo spuścić wodę z systemu nawadniania i przygotować go do kolejnego sezonu.
Dlaczego należy usunąć wodę z systemu nawadniania?
Instalacja nawadniająca jest niezwykle praktyczna i pozwala na automatyczne podlewanie roślin w ogrodzie. Prawidłowo zainstalowany system podlewający trawnik będzie Ci służył wiele lat, jeśli o niego odpowiednio zadbasz przed nadejściem zimy. Woda pozostawiona w rurach i zraszaczach podczas mrozu zamarza i zwiększa swoją objętość. A to może spowodować pęknięcie rur, uszkodzenia złączek i elementów systemu np. elektrozaworów. Takie uszkodzenia są trudne do wykrycia i naprawy, a także mogą prowadzić do niekontrolowanego wycieku wody i zwiększenia rachunków za nią.
Kiedy należy usunąć wodę z systemu nawadniania?
Usunięcie wody z systemu nawadniania trawnika jest konieczne, aby zapewnić jego długotrwałe i bezawaryjne działanie. W celu zabezpieczenia instalacji należy spuścić wodę z systemu nawadniania jak najwcześniej, ponieważ przymrozki mogą wystąpić lokalnie już na początku jesieni. Ponadto w wodzie pozostawionej w instalacji mogą namnażać się szkodliwe bakterie lub glony, co negatywnie wpłynie na jakość wody i zdrowie roślin. Sam proces spuszczenia wody zależy od rodzaju systemu nawadniającego.
Opróżnianie systemu nawadniania w zależności od instalacji
Istnieją różne sposoby na spuszczenie wody z systemu nawadniania, w zależności od tego, jaki rodzaj instalacji posiadasz.
Usuwanie wody z naziemnego systemu nawadniania
W przypadku naziemnego systemu nawadniania najprostszym sposobem jest odłączenie wszystkich węży od kranów i opróżnienie ich z wody. Zamknij zawór główny i otwórz wszystkie zawory na końcach linii nawadniających. Spowoduje to spłynięcie wody z rur pod wpływem siły ciężkości. Następnie należy porządnie zwinąć węże, odkręcić zraszacze, oczyścić z zabrudzeń i przenieść je do suchego i ciepłego pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na działanie mrozu.
Opróżnianie systemu nawadniania zamontowanego pod ziemią
System nawadniania podziemny to instalacja, której elementy ułożone są poniżej powierzchni gruntu. Warto użyć kompresora do usunięcia wody z systemu nawadniania, ponieważ jest to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób, aby zapobiec uszkodzeniu rur, złączek, elektrozaworów i zraszaczy przez mróz. Jeśli w rurach pozostanie woda, która zamarznie, może to spowodować pęknięcia i nieszczelności, co wiąże się z kosztownymi naprawami i rozkopywaniem ogrodu na wiosnę.
Spuszczanie wody z automatycznego systemu nawadniania
W bardziej zaawansowanych systemach nawadniających przemarzanie nie jest zagrożeniem – wszystko dzięki zastosowaniu automatycznych zaworów odwadniających. Zawory te samoczynnie usuwają wodę ze zraszaczy i przyłączonych przewodów przed nadejściem mrozów. Cały proces odwodnienia przed sezonem zimowym odbywa się w nich zatem automatycznie, bez angażowania użytkownika.
Jak prawidłowo opróżnić system nawadniania za pomocą kompresora?
Aby usunąć resztki wody z systemu nawadniania przy użyciu kompresora, wykonaj następujące kroki:
- Odłącz pompę od prądu. Jeśli w systemie nadal jest ciśnienie, otwórz sekcję nawadniania ręcznie, aby spuścić całe ciśnienie z systemu.
- Podłącz kompresor o pojemności co najmniej 20 litrów do głównego zaworu systemu nawadniania. Niektóre systemy mają do tego odpowiednie złącze, w innych może to wymagać specjalnego adaptera.
- Włącz kompresor i pozwól mu pracować, aż wytworzy odpowiednie ciśnienie. Aby uniknąć uszkodzeń, sprawdź w dokumentacji technicznej maksymalne dopuszczalne ciśnienie dla zraszaczy i zaworów w danym systemie nawadniającym. Jeżeli brakuje takich danych, zacznij od niskiego ciśnienia rzędu 1,5 bara i obserwuj działanie urządzeń. Stopniowo zwiększaj ciśnienie do 5 barów, kontrolując pracę systemu. To powinno zapewnić poprawne działanie instalacji bez ryzyka uszkodzeń.
- Otwórz główny zawór w systemie nawadniania, aby ciśnienie wytworzone przez kompresor mogło zostać wtłoczone do rur.
- Otwórz pierwszy zawór sekcji nawadniania, tak aby cała woda została wypchnięta z systemu. Ze zraszaczy będzie wydobywać się najpierw woda, a następnie powietrze pod ciśnieniem. Świadczy to o całkowitym opróżnieniu instalacji z wody w danym obszarze. Im większa objętość systemu, tym dłużej zajmie pełne spuszczenie wody i uzyskanie na wyjściu samego powietrza.
- Po opróżnieniu jednego obszaru systemu zamknij ten zawór i przejdź do następnego, powtarzając proces, aż cały system zostanie opróżniony.
Po użyciu kompresora do opróżnienia systemu nawadniania sprawdź wszystkie rury i zawory, aby upewnić się, że cała woda została usunięta.
Spuszczanie wody z systemu nawadniania – podsumowanie
Pamiętaj, że każdy system nawadniania jest inny, więc ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalistą lub dokładnie przeczytać instrukcje producenta przed przystąpieniem do opróżniania systemu na zimę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samych systemów nawadniania, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu „System nawadniania w ogrodzie – krok po kroku”.