Jak zaprojektować ogród?
Projektowanie ogrodu pozwala stworzyć estetyczną i jednocześnie funkcjonalną przestrzeń. W trakcie wykonywania tego zadania trzeba uwzględnić własne potrzeby i oczekiwania oraz możliwości związane z wielkością i specyfiką danego terenu. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci ten temat. Dokładnie wyjaśnimy, jak zaprojektować ogród krok po kroku w taki sposób, żeby zachwycał pięknem i użytecznością.
Z jakich elementów składa się projekt ogrodu?
Standardowy projekt ogrodu obejmuje wszystkie ustalenia techniczne potrzebne do zagospodarowania przestrzeni. Powinien składać się m.in. z takich elementów, jak:
- spis roślin wraz z ich liczebnością i wielkościami,
- projekt ścieżek,
- plan oświetlenia,
- projekty małej architektury,
- informacje o ukształtowaniu terenu,
- wszelkie potrzebne wizualizacje,
- dokładne rozmieszczenie drzew, krzewów i innej roślinności,
- plan nawadniania.
Lista ta mogłaby być jednak znacznie dłuższa. Najważniejsze, aby zachować dokładność w trakcie opracowywania koncepcji. Brak precyzji może spowodować liczne błędy, które w konsekwencji doprowadzą do ograniczenia potencjału użytkowego ogrodu.
Jak zaprojektować ogród krok po kroku?
Z pewnością chcesz dowiedzieć się, jak zrobić ogród od podstaw, więc bez przedłużania przechodzimy do konkretów.
- Krok pierwszy: zbierz dane i przeprowadź analizę potrzeb. Na początku powinieneś skupić się na zebraniu wszelkich potrzebnych informacji. Mowa tu między innymi o ekspozycji na słońce czy wielkości działki. To klucz do skutecznego projektowania ogrodu. Na co zwrócić uwagę poza tym? Przede wszystkim na określeniu swoich potrzeb i celów. Na przykład, jeżeli chciałbyś przeznaczyć część terenu pod sport i rekreację, uwzględnij to w swoich planach.
- Krok drugi: stwórz wstępny plan. W tym punkcie skup się przede wszystkim na układzie przestrzeni. Rozmieść poszczególne elementy, które chciałbyś zastosować w swoim ogrodzie. Jeśli planujesz wydzielić różne obszary, podziel teren na części.
- Krok trzeci: sprawdź dostępność wszystkich części i materiałów. Żeby nie zostać zaskoczonym w późniejszej fazie tworzenia ogrodu, sprawdź dostępność materiałów i poszczególnych elementów jeszcze w trakcie planowania. Jeśli okaże się, że będziesz musiał dokonać innego wyboru, uwzględnij to w swojej koncepcji ogrodu. W tym momencie taka zmiana nie spowoduje jeszcze żadnych konsekwencji.
- Krok czwarty: opracuj szczegółowy plan. Po zebraniu wszelkich potrzebnych informacji dotyczących specyfiki terenu oraz dostępności poszczególnych materiałów, możesz stworzyć szczegółową koncepcję. Taki plan powinien już dokładnie określać, w jaki sposób zostanie zagospodarowana działka w rzeczywistości.
Projektując ogród, nie zapomnij o stworzeniu planu nawadniania
To jeszcze nie wszystko – prawidłowo zagospodarowany ogród powinien mieć również uwzględniony plan nawadniania. Rozłożenie zraszaczy i linii kroplujących jest niezwykle istotne, ponieważ zapewnia odpowiedni dostęp do wody. Poza tym należy wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne oraz odpowiednią odległość od innych elementów.
W tym zadaniu również trzeba zachować wyjątkową precyzję. Obiekty powinny zostać naniesione na plan w stałej skali, a we wszystkich wyliczeniach i pomiarach nie ma miejsca na błędy. W związku z tym zachęcamy do sprawdzenia, jak zaprojektować system nawadniania kroplowego, który ostatnio nieustannie zyskuje na popularności.
Projektowanie ogrodu – myśl o przyszłości
Mamy jeszcze jedną radę dla wszystkich chcących dowiedzieć się, jak zrobić ogród od podstaw. Uwzględniaj długoterminowe plany. Mowa tu między innymi o wyborze drzew i krzewów. Niektóre rodzaje potrafią rozrosnąć się do gigantycznych rozmiarów.
Jeżeli natomiast w przyszłości rozważasz wybudowanie szklarni lub małego domku do przechowywania narzędzi, również uwzględnij ten aspekt. Cały obszar postaraj zagospodarować się w taki sposób, żeby w przyszłości móc zmodyfikować dane miejsce bez żadnych komplikacji.
Po co projekt ogrodu? Czy ma on sens?
Czasami można spotkać opinie głoszące, że planowanie terenu nie ma większego sensu. Odpowiadamy zatem, po co projekt ogrodu. Przede wszystkim ze względu na możliwość przewidzenia potencjalnych trudności, które mogłyby pojawić się w trakcie prac. Ewentualne modyfikacje lepiej wdrożyć jeszcze na papierze niż później kombinować, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji.
Poza tym taki projekt pozwala uwzględnić wszystkie Twoje potrzeby. Mowa tu zarówno o kwestiach użyteczności poszczególnych obszarów i elementów na działce, jak i równie istotnych aspektach wizualnych. Bez planu wszystkie działania są prowadzone na chybił trafił, zatem szanse ich powodzenia są znacznie mniejsze.
Jak zaprojektować ogród? Podsumowanie
Wierzymy, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak zaprojektować ogród. Taki plan składa się z wielu elementów i wymaga nadzwyczajnej precyzji. Musisz pamiętać o wielu kwestiach, np. zapewnieniu roślinności stałego dostępu do wody. W związku z tym proponujemy Ci artykuł pt. „Darmowy projekt nawadniania – czy to w ogóle możliwe?”.