Jak zwiększyć ciśnienie wody do podlewania ogrodu?
Jedną z podstawowych prac pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie, jest nawadnianie. Odpowiednie ciśnienie w systemie nawadniania ma bardzo duże znaczenie dla komfortu i sprawności przebiegu podlewania roślin. Sposobów na zwiększenie ciśnienia wody do podlewania jest wiele. Skoncentrujmy się jednak na tych najlepszych.
Dlaczego ciśnienie wody jest tak ważne?
Zacznijmy od tego, że odpowiednie ciśnienie wody jest niezwykle istotne. Pozwala przede wszystkim na prawidłową pracę systemów nawadniających. Jeżeli przykładowo właściciel ogrodu ma w nim automatyczny system nawadniania, to jeśli nie będzie odpowiedniego ciśnienia wody, system nie będzie pracował z pożądaną wydajnością. Zbyt niskie ciśnienie może doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Poza tym trzeba podkreślić, że słabe ciśnienie wody zdecydowanie utrudnia podlewanie ogrodu – po prostu czynność ta przebiega znacznie wolniej. Opadająca na rośliny woda niemal natychmiast wysycha i podlewanie w ten sposób traci sens.
Problem słabego ciśnienia wody w wężu ogrodowym dotyczy głównie ogrodników, którzy do podlewania wykorzystują wodę ze studni. Woda z wodociągów ma odpowiednie ciśnienie i na to akurat nikt nie narzeka. Jednak woda ze studni do podlewania to bardzo dobry sposób na nawadnianie ogrodu, szczególnie dużego, który wymaga użycia sporej ilości zasobów. Woda ze studni jest darmowa i idealna do podlewania roślin. Zatem jak zwiększyć ciśnienie wody do podlewania? Poprzez inwestycję w profesjonalną pompę do studni. Urządzenie to musi być dopasowane do rodzaju studni, jej wydajności oraz głębokości.
Jak podnieść ciśnienie wody do podlewania?
Na pytanie, jak podnieść ciśnienie wody do podlewania, odpowiedź nie musi być jednoznaczna. Przeważnie jednak każdy stawia na pompę, gdyż jest najlepszym sposobem w przypadku, gdy ogrodnik ma do dyspozycji dużą ilość zgromadzonej wody. Wspomniana pompa do studni to bardzo dobry sposób na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia wody wykorzystywanej do podlewania ogrodu. W razie zainteresowania ogrodnik może zastosować cały zestaw hydroforowy. Składa się on nie tylko z pompy, ale również zbiornika hydroforowego służącego do gromadzenia wody, a także z włącznika ciśnieniowego sterującego pracą pompy.
Wybierając ten zestaw, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego wydajność i wielkość zbiornika. Jeśli zestaw hydroforowy ma zasilać system automatycznego nawadniania, jego minimalna wydajność powinna kształtować się na poziomie około 100 l/min. Zbiornik hydroforowy powinien mieć pojemność nie mniejszą niż 50 litrów. Należy mieć na uwadze fakt, że czasem konieczne jest zastosowanie nawet kilku hydroforów. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciśnienie wody będzie stałe i wystarczające, by móc skutecznie podlewać ogród.
Podnoszenie ciśnienia wody do podlewania – zestawy hydroforowe
Czyli jak podnieść ciśnienie wody do podlewania? Należy postawić na samowystarczalną instalację. Zestaw powinien zawierać dobrej jakości pompę głębinową o dobrej mocy oraz hydrofory, które będą dbać o stałe ciśnienie wody na terenie całego ogrodu. Tym sposobem można zwiększyć ciśnienie wody w wężu ogrodowym, a do tego również wspomóc działanie całego systemu nawadniania ogrodowego. Inwestor będzie mógł dzięki temu uniknąć gwałtownego spadku ciśnienia wody.
Jak wybrać pompę do podlewania ogrodu ze studni? Trzeba ustalić wymaganą wysokość ssania pompy. To wskaźnik, który informuje o zdolności urządzenia do zasysania wody w pozycji pionowej. Pompy głębinowe zaleca się w przypadku, gdy głębia przekracza siedem metrów. W pozostałych przypadkach lepszym wyborem jest pompa hydroforowa. Urządzenie to potrafi zasysać wodę z nawet z ośmiometrowej głębokości.
Ponadto należy sprawdzić wydajność studni. Chodzi o to, aby ustalić, ile wody na minutę można wydobyć ze studni. Ważne jest też, by ustalić średnice otworu studziennego. Kupując pompę do wydobywania wody ze studni, celem podlewania ogrodu, należy rozejrzeć się wyłącznie za sprzętem pochodzącym od sprawdzonych producentów.
Podlewanie ogrodu deszczówką
Ogród można podlewać również deszczówką. W tym przypadku też przyda się dobrej jakości pompa. W takim razie jak wybrać pompę do deszczówki? W tym przypadku niewątpliwie musi to być typowa pompa do wody gromadzonej z opadów atmosferycznych. A więc takie urządzenie, które jest wyposażone w filtr, teleskopową rurę, zawór oraz wyłącznik pływakowy. Wybór pomp, które świetnie nadawałyby się do tego celu, jest całkiem spory. Warto tylko wziąć pod uwagę również własne oczekiwania względem tego urządzenia.
By móc w tym przypadku użytkować pompę, trzeba najpierw zgromadzić deszczówkę. Do tego celu wykorzystuje się specjalne zbiorniki, ale też beczki. Ważne, by pojemnik ten był dosyć pojemny. Wówczas stosowanie pompy będzie miało sens.
W internecie można znaleźć kilka innych domowych sposobów na zwiększenie ciśnienia wody w wężu ogrodowym, ale nie są one tak efektywne i skuteczne, jak pompa czy cały zestaw hydroforowy. Warto więc poważnie rozważyć zakup tego urządzenia. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model, pompę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i możliwości, tak by dobrze współgrała z systemem nawadniania i dostarczała wodę w oczekiwanych ilościach.
Przeczytaj także: Jaki system nawadniania wybrać?