Jaką pompę do podlewania ogrodu wybrać?
Podlewanie roślin w ogrodzie to podstawowy zabieg, który zapewnia oczekiwane plony. Dostarczenie wody jest szczególnie ważne tam, gdzie nie ma dostępu do instalacji wodociągowej. W takim przypadku rozważ zakup pompy. Rynek oferuje wiele rozwiązań, więc każdy znajdzie model dostosowany do własnych potrzeb. Sprawdź, jaką pompę do podlewania ogrodu wybrać i stwórz niezawodny system.
Jaka pompa do podlewania ogrodu? Najważniejsze kryteria
Na rynku znajdziesz pompy ogrodowe o różnej specyfikacji. Do jej podstawowych elementów należy maksymalna wydajność, ciśnienie, głębokość wynurzenia czy jakość wykonania. Ponadto zwróć uwagę na źródło poboru wody. Na szczęście oferta urządzeń jest bardzo zróżnicowana, więc bez trudu znajdziesz rozwiązanie dopasowane do Twojego ogrodu.
W kolejnych sekcjach poradnika omówimy kluczowe kryteria wyboru. Jaka pompa wody do podlewania ogrodu będzie najlepsza? Poznaj szczegółowe informacje i sięgnij po niezawodny sprzęt na długie lata. To łatwiejsze niż może się wydawać!
Od czego zależy wybór pompy do podlewania ogrodu?
Zanim wybierzesz pompę, zastanów się, skąd zamierzasz czerpać wodę. Jeśli pobierasz ją z niedużego zbiornika na deszczówkę, który mieści kilkaset litrów, w zupełności wystarczy… pompa do deszczówki. To lekka i łatwa w przenoszeniu konstrukcja, która znajdzie wiele zastosowań.
Korzystanie z pompy jest łatwe z uwagi na zintegrowane szybkozłącze. Dzięki temu stworzysz układ z wężem ogrodowym, który będzie zasilał np. zraszacze do trawników. Wówczas odpowiednia ilość wody dotrze na daną przestrzeń. Ale to tylko jedno spośród wielu dostępnych rozwiązań.
Pompy do studni o wysokim lustrze wody
Jeżeli pobierasz wodę z płytkiej studni wierconej z wysokim lustrem wody, możesz zastosować pompę ręczną, czyli popularną abisynkę. Są to proste konstrukcyjnie pompy ssące, a w ich budowa obejmuje uszczelkę połączoną z tłokiem. Dzięki temu urządzenie zasysa wodę na powierzchnię.
Nieskomplikowany układ sprawia, że abisynki są praktycznie bezawaryjne, lecz wymagają regularnej wymiany uszczelki w tłoku. Wydajność urządzenia wzrasta wraz ze średnicą. Tak, jak i inne pompy ssące, także abisynki są w stanie podnieść wodę z głębokości około 8 metrów. Pompa ręczna zapewni kilkanaście litrów wody na minutę, co w zupełności wystarczy do napełnienia konewki czy wiadra.
Jaką pompę ogrodową wybrać? Kolejną propozycją jest pompa motylkowa. Ma bardziej skomplikowaną budowę, ponieważ tłok jest zastąpiony przez zestaw zaworów ze specjalną przeponą. Urządzenie tego typu może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów, jednak pozwala na tłoczenie jej na wysokość nawet 25 metrów. Dzięki temu sprzęt sprawdzi się przy napełnianiu wysoko ustawionych zbiorników (np. do grawitacyjnego podlewania ogrodów).
Jaka pompa do podlewania ogrodu – ręczna czy elektryczna?
Pompy ręczne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są jednak elektryczne pompy ssąco-tłoczące. Za ich pomocą możesz pobierać wodę zarówno ze studni wierconych, jak i kopanych.
W ogrodach najlepiej sprawdzą się modele samozasysające, których ogromną zaletą jest zdolność do samoodpowietrzania. Mechanizm polega na tym, że urządzenie najpierw wypompowuje powietrze z rury ssawnej, a później zasysa wodę, co w dużym stopniu ogranicza czynności wykonywane przed każdym rozruchem.
Jedynym ograniczeniem w stosowaniu tego typu pomp jest maksymalna głębokość ssania, która wynosi około 8 m. Dużo większa jest wysokość tłoczenia, dochodząca do 50 m. Dzięki temu możliwe jest doprowadzenie wody do oddalonych punktów w ogrodzie. Takie urządzenia często wchodzą w skład zestawów hydroforowych, w których pompa jest uruchamiana w odpowiedzi na pobór wody ze zbiornika.
Pompy do studni o niskim lustrze wody
Jeśli zamierzasz pobierać wodę z głębokich studni o niskim poziomie lustra, sięgnij po urządzenie tłoczące, które pracuje w pełnym zanurzeniu. Jaka pompa do ogrodu sprawdzi się najlepiej? W takich przypadkach zastosowanie znajdą pompy zanurzeniowo-ciśnieniowe. Chociaż mają skomplikowaną budowę, prawidłowo zainstalowane zapewnią funkcjonalność przez lata.
Do podlewania w ogrodzie klienci zazwyczaj wybierają pompy jednostopniowe. Duże, wielostopniowe pompy głębinowe najczęściej są wykorzystywane do zasilania deszczowni na polach uprawnych, a także wszędzie tam, gdzie do prawidłowej pracy instalacji nawodnieniowej konieczne jest wysokie ciśnienie wody.
Pompy do otwartych zbiorników wodnych – stawy i oczka wodne
W przypadku otwartych zbiorników bardzo dobrze sprawdzą się pompy zanurzeniowe. To konstrukcje często wyposażone w wyłączniki pływakowe, które zatrzymują pracę urządzenia w momencie spadku poziomu wody. Wysokość podnoszenia tych sprzętów sięga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Kolejną zaletą jest duża wydajność.
Jeśli chcesz korzystać zarówno z wody czystej, jak i zanieczyszczonej, zastanów się nad wyborem pompy do wody brudnej. Nagrzana woda ze stawu czy oczka nie narazi roślin na stres termiczny. Jednak pamiętaj, że woda brudna nie może być stosowana przy instalacji kropelkowych bez bez uprzedniego przefiltrowania. Za jej pomocą zazwyczaj zasila się deszczownie.
Jaką pompę ogrodową wybrać – dodatkowe wskazówki
Oprócz mocy silnika, który odpowiada za ciśnienie i wydajności pompy, zwróć uwagę również na prąd zasilający. Popularne pompy ogrodowe sprawdzą się w wielu ogrodach. Jeżeli jednak potrzebujesz urządzenia z większą mocą i chcesz ograniczyć zużycie energii, zastanów się nad zakupem pompy z silnikiem trójfazowym.
Wiesz już, jaka pompa do ogrodu spełni Twoje oczekiwania? Zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu:
Montaż naziemnego systemu nawadniania
Zabezpieczanie systemu nawadniania na czas zimy