zakup-zestawu-hydroforowego
Artykuly

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu hydroforowego?

Zabiegi pielęgnacyjne wykonywane w ogrodzie to nie tylko sadzenie roślin czy koszenie trawy, ale też podlewanie. Prawidłowe nawadnianie zieleni to podstawa. Warto w tym celu zainstalować profesjonalny system nawadniający, a konkretnie zestaw hydroforowy. Rozwiązanie to zapewnia stały dostęp do wody o jednakowym ciśnieniu.

Jak działa zestaw hydroforowy?

Wiele osób nie ma pojęcia, jak działa zbiornik hydroforowy. Dlatego zacznijmy od wyjaśnienia, jak funkcjonuje to urządzenie. Działanie zbiornika hydroforowego jest proste. W pierwszej kolejności za pomocą pompy hydroforowej wtłaczana jest woda pod ciśnieniem. Kiedy wartość ciśnienia jest maksymalna, czujnik wyłącza pompę. Gdy ciśnienie spada, urządzenie ponownie się włącza. Zbiornik hydroforowy magazynuje wodę, a także odpowiada za utrzymanie jej odpowiedniego ciśnienia w domowej instalacji wodociągowej. Zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika, pompy, wyłącznika ciśnieniowego, a także pozostałych równie istotnych akcesoriów. Dobrze wybrany zestaw gwarantuje wieloletnią użyteczność, niezawodność oraz zadowolenie z użytkowania.

Jak wybrać zestaw hydroforowy?

Wybór zestawu hydroforowego to bardzo ważne zadanie. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Do nawadniania niedużych przydomowych działek nie potrzeba dużej ilości wody. Zatem sprawdzą się w tym przypadku zestawy hydroforowe pojemności 24 litrów. Wybierając zestaw hydroforowy, należy koniecznie ocenić jakość wykonania oraz użytych do tego materiałów. W przypadku użytkowania automatycznego systemu nawadniania najlepszym wyborem będzie zbiornik o pojemności blisko 100 litrów.

Wybór ostateczny tego urządzenia jest uzależniony od wielu czynników. Warto zdecydować się na zestaw wyposażony w specjalny filtr wstępny, który zapobiega przenikaniu do wody wszelkich zanieczyszczeń. Decydując się na hydrofor wykonany z materiałów wysokiej jakości, będzie odporny na uszkodzenia i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Dobór pompy do zestawu hydroforowego

Jeśli ktoś ma tradycyjną studnię kopaną, kręgową, a poziom lustra wody nie znajduje się głębiej niż na wysokości 8 metrów, doskonałym wyborem będzie zestaw hydroforowy z pompą ssącą i głębinową. Jeśli natomiast lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów, najlepszym wyborem będzie studnia głębinowa. Należy tylko zwrócić uwagę na średnicę studni. Przy średnicy 600 milimetrów i w przypadku wierconej studni głębinowej, najlepiej zdecydować się na pompę głębinową albo ssącą. Jeżeli odwiert ma średnicę 400 milimetrów albo mniejszą, warto wybrać pompę ssącą.

Parametrów, na które należy zwrócić uwagę, jest jednak więcej. Rozglądając się za odpowiednim zestawem hydroforowym, trzeba wziąć pod uwagę ustalenie odległości między ujęciem a hydroforem. Należy pamiętać, że wydajność pompy zmniejszy się, jeżeli odległość okaże się zbyt duża. Dlatego odcinek ten nie powinien przekraczać 20 metrów.

Równie istotnym parametrem jest wydajność pompy hydroforowej. W związku z tym tak naprawdę najmocniejsza pompa wcale nie musi oznaczać wydajnej. Jeśli urządzenie będzie zbyt mocne względem wydajności, może wyrządzić więcej szkód, niż korzyści. Grozi to zerwaniem lustra wody, a także pracą na sucho oraz uszkodzeniem pompy.

Przeczytaj także: Jak działa hydrofor?

Jak dobrać zestaw hydroforowy do zasilenia domu?

Zestawy hydroforowe mają wiele zalet, ale zapewnią je wyłącznie dobrze dobrane rozwiązania. Mogą być łatwe i szybkie w montażu, a do tego wyróżniać się prostą i bezobsługową eksploatacją. Zatem jak dobrać zestaw hydroforowy do zasilenia domu? Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na wodę. Wśród polecanych modeli znajduje się GARDENA 3000/4 ECO (1753). Urządzenie to ma moc 650 W, a jego wydajność wynosi 2 800 l/h. Zestaw ten jest niezwykle energooszczędny. Nadaje się nie tylko do użytkowania w gospodarstwach domowych, ale również do nawadniania ogrodów.

Dobrym wyborem do domu będzie zestaw hydroforowy o jak największej pojemności. Najlepiej co najmniej 100–150 litrów. Na działkach sprawdzi się zestaw o znacznie mniejszej pojemności (25–50 litrów). Hydrofor musi być również dopasowany do wielkości instalacji w domu. To ma przełożenie na ciśnienie, z jakim woda ta będzie przepływać. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu pompa będzie załączać się znacznie rzadziej, a to z kolei wydłuży jej żywotność.

Czy zestaw hydroforowy nadaje się tylko do zasilenia domu?

Zestaw hydroforowy to bardzo dobry wybór zarówno do użytku domowego, jak i w ogrodzie. W każdym z tych przypadków trzeba zastosować inne urządzenie, czyli zestaw różniący się parametrami. Nie można zapominać przy tym również o własnych oczekiwaniach i potrzebach względem tego nowoczesnego rozwiązania. Dobrze wybrany hydrofor, a do tego wykonany z najlepszych materiałów, gwarantuje wieloletnią użyteczność, a co najważniejsze – doskonałą funkcjonalność. Rozglądając się za hydroforem do domu czy ogrodu, należy pominąć kwestię ceny, która nie jest najważniejsza, a bywa mocno myląca. Dobrze wybrany hydrofor będzie działał przez wiele lat.

Wybór jednego z dostępnych na rynku zestawów hydroforowych gwarantuje znalezienie odpowiedniego do swojego domu czy na działkę. Zacznij zatem od ustalenia własnych oczekiwań i możliwości względem zakupu tego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *