Odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania
Podlewanie roślin to podstawowe zadania każdego ogrodnika. Jeśli cenisz wygodę i zależy Ci na jak najlepszych efektach, postaw na automatyzację. Jednak pamiętaj, że kluczową kwestię stanowi odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania. W poradniku znajdziesz kilka praktycznym wskazówek, a zadbasz o każdy detal.
Jak określić ciśnienie źródła wody do systemu nawadniania?
Zanim zainstalujesz system nawadniania, określ podstawowe parametry źródła wody. Należą do nich: wydajność, przepływ oraz jej ciśnienie. Najczęściej wystarczy jeden telefon do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego, aby uzyskać potrzebne informacje.
Ciśnienie wody możesz także zmierzyć samodzielnie przy użyciu manometru. Ten sposób jest przydatny, gdy pobierasz wodę z innego źródła – np. studni. Jak przeprowadzić pomiary? Przymocuj manometr do ujęcia i zakręć wszystkie zawory w domu oraz na terenie ogrodu. Następnie maksymalnie odkręć zawór czerpalny i odczytaj pomiar.
Jeśli manometr wykaże, że ciśnienie wody znajduje się w przedziale 2,5–4 barów, możesz bez przeszkód zamontować wybrany system nawadniania (w określonych przypadkach konieczne będzie obniżenie ciśnienia w instalacji). Zastanawiasz się, jaki system nawadniania wybrać? Odwiedź bloga, gdzie znajdziesz więcej szczegółów technicznych.
Jak zwiększyć ciśnienie wody w automatycznym systemie nawadniania?
Jeżeli wodę do podlewania ogrodu czerpiesz z sieci wodociągowej, raczej nie musisz martwić się o niskie ciśnienie w systemie nawadniania. Jeśli jednak zamierzasz podlewać ogród wodą ze studni, zbiornika na deszczówkę albo cysterny, mogą pojawić się spadki ciśnienia. W takiej sytuacji musisz zaopatrzyć się w odpowiednią pompę – dostosowaną np. do rodzaju, wydajności i głębokości studni, z której korzystasz.
Możesz także sięgnąć po zestaw hydroforowy. W jego skład (poza pompą) wchodzą również: zbiornik hydroforowy do gromadzenia wody, włącznik ciśnieniowy sterujący pracą pompy oraz pozostały niezbędny sprzęt. Przy wyborze zestawu hydroforowego, zwróć szczególną uwagę na jego wydajność i pojemność. Równie ważny jest materiał wykonania. Wysokiej klasy sprzęty zapewnią Ci funkcjonalność przez długie lata, dlatego warto stawiać na rozwiązania renomowanych producentów.
Jeśli zestaw ma zaopatrywać w wodę system automatycznego nawadniania ogrodu, jego minimalna wydajność powinna wynosić ok. 100 l/min. Natomiast rekomendowana pojemność zbiornika to minimum 50 litrów.
Jak zmniejszyć ciśnienie wody w systemie nawadniania?
Jeśli system nawadniania wykorzystujesz głównie do podlewania sadzonek drzew albo uprawianych szeregowo warzyw i owoców, prawdopodobnie korzystasz z systemu kroplującego lub linii kroplującej.
Jak utrzymać odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania kropelkowego? W takich przypadkach często należy je obniżyć. Wystarczy, że skorzystasz z reduktora ciśnienia. Już najprostsze modele na rynku pozwolą Ci zmniejszyć ciśnienie wody o kilka jednostek.
Po podłączeniu reduktora do źródła nastąpi spadek ciśnienia strumienia wody, która przepływa przez urządzenie. W ten sposób nie tylko zadbasz o optymalny poziom parametru, ale również zmniejszysz zużycie wody. To świetna propozycja dla osób, które cenią praktyczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązania.
Więcej o tym, jak wykonać podlewanie kropelkowe w kilku prostych krokach dowiesz się z naszego bloga. Dzięki naszym wskazówkom przygotujesz skuteczny i funkcjonalny system, który świetnie sprawdzi się w ogrodzie.
Jakie jest odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania kropelkowego?
Praca systemu kroplującego przy obniżonym ciśnieniu będzie bardziej efektywna. Zwróć uwagę, że ciśnienie wylotu, zależnie od zastosowanego reduktora, może wynosić od 1 do 3,5 bara. To wystarczający poziom, aby woda mogła docierać bezpośrednio do strefy korzeniowej. Jednocześnie zmniejszysz straty spowodowane przez parowanie czy spływ powierzchniowy.
Linie kroplujące wykorzystują niewielkie ciśnienie, co przekłada się na relatywnie niskie zużycie. W dodatku to rozwiązanie dostarcza więcej wody na jednostkę powierzchni niż inne popularne metody. To szczególnie ważne w przypadku suszy.
Jakie ciśnienie do automatycznego nawadniania?
Ciśnienie wody może wymagać odpowiedniej regulacji nie tylko z uwagi na rodzaj źródła, lecz także na uprawiane gatunki roślin. Zanim więc zdecydujesz się na instalację wybranego systemu nawadniania, sprawdź poziom ciśnienia wody.
Może okazać się, że w przypadku Twoich upraw lub wybranego źródła wody – konieczny będzie montaż dodatkowego urządzenia. Odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania sprawi, że cały układ zacznie pracować prawidłowo, co przełoży się na jakość Twoich plonów.
Zdaniem ekspertów odpowiednie ciśnienie do nawadniania ogrodu powinno wynosić minimum 2 bary, lecz nie więcej niż 5 barów. Po przekroczeniu tej wartości skorzystaj z reduktora. W przeciwnym razie system może ulec uszkodzeniu, co generuje dodatkowe koszty. Tylko automatyzacja przeprowadzona z głową zapewni oczekiwane wzrosty.