Pompa z falownikiem – zasada działania
Pompa z falownikiem ma wiele zalet. Eliminuje konieczność stosowania zbiornika hydroforowego zajmującego zbyt dużo miejsca. Zapewnia stałe ciśnienie bez względu na pobór wody. Zapewnia brak skoków ciśnienia i tzw. uderzenia hydraulicznego. W dodatku redukuje zużycie energii elektrycznej. To tylko niektóre z zalet tego urządzenia. Sprawdź, jak działa pompa z falownikiem i przekonaj się o wszystkich jego zaletach.
Czym jest pompa z falownikiem?
Pompa z falownikiem to popularne urządzenie chętnie wybierane przez użytkowników do zasilania w wodę przydomowych instalacji. Popularność zawdzięcza możliwości zapewniania stałego ciśnienia niezależnie od poboru wody. Ciśnienie w kranie wzrasta, ale ilość pobieranej wody przez pompę nie ulega zmianie.
Popularne pompy z falownikiem dostępne na rynku charakteryzują się oszczędnością energii elektrycznej. Może ona wynosić nawet kilkadziesiąt procent. Decydując się na pompę od polecanych marek, można mieć pewność, że będzie ona służyć przez długie lata.
Czym jest sam falownik? Falownik to urządzenie elektroniczne umożliwiające sterowanie jedną albo wieloma pompami. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej wartości ciśnienia bez względu na aktualne zapotrzebowanie na wodę. Dzięki falownikowi można zaoszczędzić energię elektryczną oraz podnieść wydajność całej instalacji. W dodatku zapewnia cichą pracę. Dzięki falownikowi obsługa pompy jest wygodna i praktycznie automatyczna.
W takim razie, jak działa pompa z falownikiem? Wyjaśniamy w następnym akapicie.
Jak działa pompa z falownikiem?
Tak jak nieskomplikowana jest sama pompa z falownikiem, tak również zasada działania tego urządzenia jest całkiem prosta. Polega ona na utrzymaniu stałego ciśnienia wody wewnątrz instalacji dzięki regulacji prędkości obrotowej silnika pompy. Za regulację tę odpowiada wspomniany powyżej falownik. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie ciśnienie jest odpowiednie do nawadniania ogrodu, zajrzyj do pozostałych artykułów na naszym blogu.
Użytkowanie pompy z falownikiem zapewnia minimalizację zbiornika do wielkości 8-18 litrów. Falownik utrzymuje w instalacji stałe ciśnienie określone przez użytkownika i jest ono niezależnie od poboru wody. Dla porównania warto dodać, że pompy, które nie są wyposażone w falownik, pracują przez cały czas w tym samym zakresie obrotów. I żadnego wpływu na to nie mają zmiany warunków wewnątrz instalacji.
W opisanym tu przypadku, przy częstym i jednocześnie krótko trwającym użytkowaniu wody z różnych punktów poboru, załączanie pompy, a w dodatku wymuszanie pracy na pełnych obrotach, mogłoby doprowadzić nie tylko do zużycia, ale również do strat energii. I tu wyjaśnia się, jak wiele dobrego dla tego urządzenia robi falownik.
Jak działa falownik do pompy?
Falownik zamontowany w pompie reguluje oraz dostarcza odpowiednią częstotliwość prądu do pompy. Dzięki temu pompa pracuje optymalnie do aktualnego zapotrzebowania sieci, a także w zgodzie z wartością ciśnienia ustaloną przez użytkownika. Jeśli ciśnienie spada poniżej ustalonej wartości, falownik przyczynia się do zwiększenia obrotów pompy. Gdy ciśnienie wzrasta, falownik powoduje zmniejszenie obrotów.
Reasumując, zasada działania pompy wyposażonej w falownik pozwala na zmianę pracy danego urządzenia przy jednoczesnym zachowaniu jednakowego ciśnienia w instalacji. Ma to na celu osiągnięcie optymalnego przepływu wody.
Pompa z falownikiem zapewnia oszczędność energii elektrycznej wykorzystywanej z powodu dostarczania wody do punktów poboru od 30% aż do 60%. Urządzenie uruchamia się łagodnie i powoli, co eliminuje gwałtowne skoki ciśnienia, które mogłyby prowadzić do szybkiego wstrzymania albo aktywowania przepływu wody w instalacji. Pompa z falownikiem działa płynnie, co chroni sam silnik. Falownik zamontowany w pompie znacząco wydłuża żywotność tego urządzenia.
Jak dobrać falownik do pompy?
Odpowiednie ciśnienie w systemach nawadniania jest bardzo ważne. Ma wpływ między innymi na jakość i tempo pracy w ogrodzie. Trzeba zatem zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Nie chodzi tu wyłącznie o samą pompę, ale również o falownik. Nasi klienci często pytają o dobór falownika do pompy. Po prostu nie mają wystarczającej wiedzy, aby dokonać samodzielnego wyboru. Warto podkreślić, że falownik jest urządzeniem uniwersalnym, zaprojektowanym w taki sposób, aby mógł współpracować z różnymi typami pomp, ale na pewno nie z każdą.
Wybierając falownik, trzeba zwrócić uwagę na moc silnika, która jest wyrażana jako kW. Falowniki współpracują z pompami o określonej mocy. Ponadto ważne jest, aby przy wyborze uwzględnić prąd znamionowy. Ten wyrażany jest jako A (ampery). Ważna jest również informacja, czy pompa ma zasilanie jedno- czy może trójfazowe.
Wybór falownika zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Należy mieć na uwadze, że inny falownik sprawdzi się na przykład w domowych instalacjach wodociągowych, a zupełnie innego urządzenia będzie potrzebował użytkownik systemu nawadniania pola uprawnego. W przypadku projektów przemysłowych też będzie trzeba rozejrzeć się za odpowiednim falownikiem.